Non-realizability of braid groups by diffeomorphisms
Örgü gruplarının difeomorfizmalarla gösterilmemesi
  1. Tez No: 818806
  2. Yazar: NALAN SENA UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gönderim sınıf grubu, bir yüzeyin yön koruyan difeomorfizmalarının izotopi sınıflarının grubudur. Gösterim problemi, gönderim sınıf grubunun verilen bir alt grubunun yönlendirme koruyan difeomorfizmaların grubuna yükselip yükselmediğini sorar. Morita'nın yükseltilmeme teoremi, gönderim sınıf gruplarının sonsuz alt grupları için gösterim problemine olumsuz bir cevap verir. Bu tezde, bu teoremin biri Bestvina, Church ve Souto'ya ve diğeri Salter ve Tshishiku'ya ait olan iki farklı kanıtına odaklanıyoruz. Bu amaçla, ilk kanıtta direkt olarak gönderim sınıf grubunun rastgele bir sonlu indeksli alt grubunu ele alacağız ve ayrıca farklı sayıda işaretli nokta ile elde edilen sonucu inceleyeceğiz. İkinci kanıtta, örgü grubunu ele alacağız, ardından bunu Morita'nın sonucunu kanıtlamak için kullanacağız.
Özet (Çeviri)
The mapping class group is the group of isotopy classes of orientation preserving diffeomorphisms of a surface. The realization problem asks if a given subgroup lifts to the group of orientation preserving diffeomorphisms. Morita's non-lifting theorem gives a negative answer to the realization problem for infinite subgroups of the mapping class group. In this thesis, we focus on two different proofs of this theorem one due to Bestvina, Church and Souto, and the other due to Salter and Tshishiku. For this purpose, in the first proof, we will consider an arbitrary finite index subgroup of the mapping class group directly, and we will consider the result with different numbers of marked points as well. In the second proof, we will consider the braid group, then use this to prove Morita's result.