Adolesan dönemindeki futbolcularda sınırlı alan oyunlarının futbol teknik becerileri üzerine etkisi
The effect of small side games on technical skills of adolescent football players
- Tez No: 818824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN ÇUTUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışma, adolesan dönemindeki futbolcularda, sınırlı alan oyunlarının futbol teknik becerileri üzerine etkilerini testler ile belirlemek için tasarlandı. Araştırmaya futbol alt yapı liglerinde oynayan 12-13 yaş grupları erkek sporcularını temsilen Kocaeli ili Darıca ilçesinde bulunan amatör takımın U-13, U-14 yaş kategorisinde faaliyet gösteren takım sporcuları gönüllü olarak katılmıştır. İki antrenör tarafından mevkilerine göre örneklem oluşturularak deney ve kontrol grupları belirlenmiştir. Araştırmaya dahil edilen tüm futbolcuların veri toplama sürecinde saha şartlarında gerçekleştirilen teknik testler yapıldı. Ayrıca teknik becerilerini değerlendirmek için ön test ve son test aşamasında nizami futbol sahasında 11v11 oynanan müsabaka yapıldı ve bu müsabakalar kamera ile kayıt altına alınarak teknik analizi yapıldı. Teknik analizde olumlu ve olumsuz olarak ikili mücadele, pas, top sürme, çalım ve şut performansları kayıt altına alındı. Ön test ve son test olarak pas verme becerisini değerlendirmek için Loughborough Futbol Pas testi kullanılmıştır. Futbolcuların top sürme becerilerini belirlemek için; Mcgregor ve ark. (1999) tarafından kullanılan top sürme testleri kullanılmıştır. Şut çekme testi için Mor Christian testi kullanılmıştır. Çalışma programı 6 hafta uygulandı. Çalışma öncesinde ve sonrasında ön test ve son test uygulamaları yapıldı. Çalışmalara kontrol grubu 15 oyuncu, deney grubu 15 oyuncu ile katılım gösterdi. Her iki çalışma grubu da haftada 3 antrenman ve 1 maç olacak şekilde antrenmanlarını sürdürdü. Antrenman içeriği her iki grup için aynıydı. Rutin antrenman programına ilaveten yapılan haftalık çalışma programının iki antrenman gününde 5 dakikalık standart bir ısınma programından sonra kontrol grubu alan ve zaman baskısının olmadığı kapalı beceri top sürme, pas, şut vb. teknik çalışmalardan oluşan teknik beceri egzersizleri yaparken, deney grubuna alan ve zaman baskısı atında açık beceri 5v5 oynanan sınırlı alan oyunları çalışma programı uygulandı. Verilerin analizinde tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi (Repeated Measures ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was designed to determine the effects of small side games on football technical skills in adolescent football players with tests. Representing the male athletes of the 12-13 age groups playing in the football infrastructure leagues, the team athletes of the amateur team operating in the U-13 and U-14 age categories of the amateur team in Darıca district of Kocaeli voluntarily participated in the research. Experimental and control groups were determined by forming samples according to their positions by two trainers. During the data collection process of all football players included in the study, technical tests were carried out under field conditions. In addition, in order to evaluate their technical skills, an 11v11 match was played in the regular football field during the pre-test and post-test phase, and these matches were recorded with a camera and technical analysis was made. In the technical analysis, positive and negative double combat, passing, dribbling, dribbling and shooting performances were recorded. The Loughborough Football Pass test was used to assess passing skill as a pre-test and post-test. To determine the dribbling skills of football players; Mcgregor et al. (1999) dribbling tests were used. The Purple Christian test was used for the shooting test. The study program was implemented for 6 weeks. Pre-test and post-test applications were made before and after the study. 15 players in the control group and 15 players in the experimental group participated in the studies. Both study groups continued their training with 3 training sessions and 1 match per week. The training content was the same for both groups. In addition to the routine training program, after a standard 5-minute warm-up program on two training days of the weekly training program, the control group fielded closed skills dribbling, passing, shooting, etc., without time pressure. While doing technical skill exercises consisting of technical exercises, the experimental group was given a limited area games study program in which open skill 5v5 is played under space and time pressure. Analysis of variance in repeated measures (Repeated Measures ANOVA) was used in the analysis of the data.