Masif rotator manşet yırtıklarında açık süperiyor kapsüler rekonstrüksiyon yapılan hastaların klinik sonuçları
Clinical outcomes of patients undergoing open superior capsular reconstruction in massive rotator cuff tears
- Tez No: 818839
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP BARBAROS BAYKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Omuz eklemi vücudumuzun en hareketli eklemidir ve günlük yaşamsal aktivitelerin yerine getirilmesinde önemli bir rol üstlenmektedir. Eklemin işlevinin büyük bölümü sağlam bir rotator manşet ile mümkündür. Çalışmamızda onarılamaz masif rotator manşet yırtıklarında açık cerrahi ile süperiyor kapsüler rekonstrüksiyon tekniğinin etkinliğini araştırmak, tekniğin avantajları, zorlukları ve komplikasyonları konusunda literatüre katkıda bulunmak ve ameliyat sonrası sonuçlar üzerinde etkili olabilecek belirleyici faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. ''Masif rotator manşet yırtıklarında açık süperiyor kapsüler rekonstrüksiyon yapılan hastaların klinik sonuçları'' isimli çalışmamız 2017–2022 tarihleri arasında omuz ağrısı ve eklem hareket kısıtlılığı şikayetleri ile SDÜ Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne başvurmuş, fizik muayenesi, radyolojik tetkikleri (direk grafi ve MRG) yapılan ve inceleme sonrasında tam kat rotator manşet yırtığı tanısı alıp açık SKR tekniği ile opere edilen 30 hasta katıldı. Klinik değerlendirme omuz eklem hareket açıklıkları ile yapılırken fonksiyonel değerlendirmede Constant ve Murley omuz skoru, VAS skoru kullanıldı. Ameliyat sonrasında da 6. ayda kontrollerindeki sonuçlarla karşılaştırılarak analiz edildi. Yapılan değerlendirme sonucunda hastaların pre-operatif modifiye Constant- Murley omuz skorları ortalaması 27,57±5,87 puan iken, post-operatif modifiye Constant-Murley omuz skorları ortalaması 61,63±12,158 puan olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The shoulder joint is the most mobile joint in our body and plays a significant role in performing daily activities. The majority of its function relies on a healthy rotator cuff. Our study aims to investigate the effectiveness of open surgical supero-spinal capsular reconstruction technique in irreparable massive rotator cuff tears, contribute to the literature regarding the advantages, challenges, and complications of the technique, and evaluate the determining factors that may affect postoperative outcomes. Our study titled“Clinical Outcomes of Patients Undergoing Open Suprascapular Capsular Reconstruction in Massive Rotator Cuff Tears”included 30 patients who presented to the SDU Hospital Department of Orthopedics and Traumatology between 2017 and 2022 with complaints of shoulder pain and limited joint movement. They underwent physical examination, radiological tests (X-ray and MRI), and were diagnosed with full-thickness rotator cuff tears. These patients were then operated on using the open supero-spinal capsular reconstruction technique. Clinical evaluation was performed by assessing the range of motion of the shoulder joint, and functional assessment included the Constant-Murley Shoulder Score and VAS score. The results were analyzed by comparing the postoperative outcomes at the 6-month follow-up with the results of their controls. The evaluation revealed that the mean preoperative modified Constant-Murley Shoulder Score of the patients was 27.57±5.87 points, while the mean postoperative modified Constant-Murley Shoulder Score was determined as 61.63±12.158 points.