Öğrencilerin spor farkındalıkları ile başa çıkma stilleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between sports awareness and coping styles of students
  1. Tez No: 818841
  2. Yazar: NUR HAYLAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KAYITKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin spor farkındalıkları ile başa çıkma stilleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Diş hekimliği mesleğinde zihinsel ve fiziksel olarak sürekli dinamik olmayı gerektirdiği düşünüldüğünde spor yapmanın diş hekimliği mesleği için önemli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada nicel araştırma tekniklerinden olan ilişkisel tarama uygulanmıştır. Çalışmanın evrenini İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Örneklem amaçsal örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve çalışmaya 256 öğrenci katılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış Kişisel Bilgi Formu ile Spor Farkındalığı Ölçeği, Başa Çıkma Stilleri Ölçeği Kısa Formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre öğrencilerin yarısından fazlasının spor ya da fiziksel aktivite yaptığı, spor yapanların çoğunun bireysel spor yaptıkları ve sağlıklı yaşam, zayıflama, vücut şekillendirme ve stres atmak için spor yaptıkları, spor yapmayanların ise yeterince zaman bulamaması, derslerin yoğun olması nedenleriyle spor yapmadıkları görülmüştür. Erkeklerin kadınlara, normal kiloya sahip olanların zayıf ve kilolu olanlara, ilk ve orta öğretimde spor yapanların yapmayanlara, spor ya da fiziksel aktivite yapanların yapmayanlara göre daha fazla spor farkındalıklarının olduğu görülmüştür. Kadınların erkeklere göre daha fazla duygulara odaklanma ve ortaya koyma, kabullenme, zihinsel olarak ilgiyi kesme, olumlu yeniden yorumlama, duygusal sosyal destek kullanma başa çıkma stilleri kullandıkları, erkeklerin kadınlara göre ise daha fazla madde kullanımı, diğer etkinlikleri bırakma, yadsıma, kendini sınırlama başa çıkma stilleri kullandıkları görülmüştür. Öğrencilerin yaşları arttıkça mizahi yaklaşım, dine yönelme başa çıkma stillerini kullandıkları ancak yaş azaldıkça duygusal ve sosyal destek kullanma başa çıkma stili kullandıkları görülmüştür. Öğrencilerin spor farkındalıkları ile başa çıkma stilleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin spor farkındalıkları arttıkça araçsal sosyal destek kullanma, duygulara odaklanma ortaya koyma, kabullenme ve planlama başa çıkma stillerine sahip olma durumlarının arttığı, spor farkındalıklarının düştükçe ise madde kullanımı başa çıkma stiline sahip olma durumu arttığı görülmüştür. Çalışma sonucunda zorlu eğitim süreci olan ve iş stresi yoğun olduğu düşünülen diş hekimliği mesleği yapacak öğrencilerinin olumlu başa çıkma stillerini kullanmalarını desteklemek için spor farkındalıklarını arttırıcı çalışmalar yapılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between sports awareness and coping styles of Medipol University Faculty of Dentistry students. Considering that the dentistry profession requires being constantly dynamic mentally and physically, it is thought that doing sports is important for the dentistry profession. In this study, relational screening, which is one of the quantitative research techniques, was applied. The universe of the study consisted of students studying at Istanbul Medipol University Faculty of Dentistry. The sample was determined by purposive sampling method and 256 students participated in the study. In the study, data were collected using the semi-structured Personal Information Form created by the researcher and the Sports Awareness Scale and the Coping Styles Scale Short Form. According to the results of the study, it has been seen that more than half of the students do sports or physical activity, most of those who do sports do individual sports and do sports for healthy living, weight loss, body shaping and stress relief, while those who do not do sports do not do sports because they cannot find enough time and the lessons are intense. It has been observed that men have more awareness of sports than women, those with normal weight than those who are underweight and overweight, those who do sports in primary and secondary education than those who do not, those who do sports or physical activity have more awareness of sports than those who do not. Compared to men, women used more coping styles of focusing and expressing their emotions, accepting, mentally disengaging, positive reinterpretation, using emotional social support. styles were used. It was observed that as the age of the students increased, they used humorous approach and religious orientation coping styles, but as the age decreased, they used emotional and social support coping styles. A significant relationship was found between students' awareness of sports and their coping styles. It was observed that as students' awareness of sports increased, their use of instrumental social support, focusing on emotions, acceptance and planning coping styles increased, and as their awareness of sports decreased, their use of substance use coping style increased. As a result of the study, it is suggested that studies to increase sports awareness should be carried out in order to support the use of positive coping styles of students who will have a difficult education process and who will be considered to have intense work stress.