Taktiksel oyun yaklaşımıyla yapılandırılmış voleybol eğitiminin, öğrencilerde oyun performansı, kural bilgisi, problem çözme becerisi ve beden eğitimi dersine yönelik tutumları üzerine etkisi
The effect of volleyball training structured with a tactical game approach on students' game performance, rule knowledge, problem solving skills and attitudes towards physical education lessons
  1. Tez No: 898387
  2. Yazar: AYŞE GÖRMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİYHA TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
raştırmamızın amacı; beden eğitimi dersi kapsamında yürütülen, taktiksel oyun yaklaşımı ile yapılandırılmış voleybol derslerinin, öğrencilerde oyun performansı, kural bilgisi, problem çözme becerisi ve beden eğitimi derslerine yönelik tutumlarına etkilerini incelemektir. Teknik becerinin oldukça önemli olduğu voleybol branşında, başarıya ulaşmak için doğru taktiklerin uygulanması da oldukça önemlidir. Beden eğitimi boyutunda baktığımızda, öğretmenler temel teknikleri öğretmek için çoğunlukla geleneksel yöntemleri tercih etmektedirler. Bilişsel, duyusal ve pisko motor alanların tümüne hitap eden beden eğitimi dersinde, sadece geleneksel yöntem kullanılarak ders işlenmesi öğrenciler de oyun kuralları ve stratejilerini anlama konusunda yetersizliklere neden olabilmektedir. Araştırmada deneysel modellerden kontrol gruplu ön test-son test modeli kullanılmıştır. Araştırma Ankara ili Yenimahalle ilçesinde bulunan, akademik başarısı yüksek öğrencilerin bulunduğu bir lisenin 10 sınıfında öğrenim gören 60 öğrenci (2 sınıf) ile yürütülmüştür. Sınıflardan biri kontrol grubu, diğeri ise deney grubu olarak araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın kontrol grubu, geleneksel yaklaşımla ders işlenen grup; deney grubu ise taktiksel oyun yaklaşımı ile ders işlenen grup olarak belirlenmiştir. Araştırmanın duygusal boyutuna yönelik verilerini elde etmek için“beden eğitimi ve spor tutum ölçeği”, bilişsel boyutundaki verilerin toplanması için araştırmacı tarafından geliştirilen“voleybolda bilişsel başarı testi”, psikomotor boyutundaki verileri toplamak için“ oyun performansı değerlendirme ölçeği”, problem çözme becerilerini ölçmek için ise“ problem çözme envanteri”kullanılmıştır. Araştırmada istatistiksel anlamlılık değeri 0,05 olarak alınmıştır. Araştırmanın ön testinden sonra sekiz hafta süren voleybol eğitim programı uygulanmış ve sonrasında son testler yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Mann Whitney U Testi, Paired Samples T Testi ve Independent Samples T Testi kullanılmıştır. Sonuç olarak taktiksel oyun yaklaşımı ile işlenen beden eğitimi derslerinin öğrenciler de karar verme beceri uygulama ve destekleme indekslerini geliştirdiği görülmüştür. Klasik yöntem Kullanılarak işlenen beden eğitimi dersleri sonucunda ön teste oranla son testlerde problem çözme becerisine ait verilerde negatif yönlü anlamlı artışın meydana geldiği bulunmuştur. Diğer taraftan taktiksel oyun yaklaşımı ile hazırlanmış programa katılan öğrenciler de bilişsel başarı düzeyinin anlamlı bir şekilde geliştiği gözlemlenmiştir. Araştırma kapsamında ulaşılan sonuçlar genel anlamda literatür ile uyum sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of our research is to examine the impact of volleyball lessons structured with tactical game approach, conducted within the scope of physical education classes, on students' game performance, rule knowledge, problem-solving skills, and attitudes toward physical education classes. In volleyball, where technical skills are important, it is very important to apply the right tactics to achieve success. When we look at it from the physical education dimension, teachers mostly prefer traditional methods to teach basic techniques. However, in physical education classes that address cognitive, sensory, and psychomotor areas, relying solely on traditional methods may lead to inadequacies in students' understanding of game rules and strategies. In the study, a pre-test and post-test with control group design from the experimental models was used. The research was conducted with 60 students (2 classes) studying in the 10th grade of a high school in Yenimahalle district of Ankara province, where students with high academic achievement are accepted. One of the classes was assigned as the control group, and the other as the experimental group. The control group was determined as the group taught with the traditional approach, and the experimental group taught with tactical game approach. The“Physical Education and Sports Attitude Scale”was used to obtain data on the emotional dimension of the research, the“Cognitive Achievement Test in Volleyball Scale”developed by the researcher was employed to collect data on cognitive dimension, the“Game Performance Evaluation Scale”was used to collect data on psychomotor dimension, and the“Problem Solving Inventory ”was used to measure problem-solving skills. Statistical significance value was taken as 0.05 the study. After the pre-test, an eight-week volleyball training program was applied and then post-test was conducted. Wilcoxon Signed Ranks Test, Mann Whitney U Test, Paired Samples T Test, and Independent Samples T Test were used to analyze the research data. As a result, it was observed that physical education classes taught with a tactical game approach improved students' decision-making, skill application and support indices. Conversely, classes using traditional methods showed a significant negative increase in problem-solving skills compared to the pre-test. On the other hand, it was observed that the cognitive achievement level of the students who participated in the program prepared with a tactical game approach improved significantly. The results obtained within the scope of the research are generally consistent with the existing literature.