8-10 yaş kız basketbolcularda seçili fiziksel ve motorik özelliklerin hareketli şuta (turnike)etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of selected physical and motor characteristics on turnike shooting in 8-10-year-old female basketball players
- Tez No: 818844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, İstanbul Bakırköy Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Spor Salonun da basketbol spor okulu antrenmanlarına katılan kız çocuklarının fiziksel ve motorik özelliklerinin hareket şut(tunrike) yetenekleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya toplamda 40 gönüllü kız öğrenci katılmıştır. Bu öğrencilerden 20'si araştırma grupunu oluştururken, diğer 20'si kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırma grubunda yer alan 20 basketbolcu kız çocuğunun yaş ortalaması 9,50, boy ortalaması 1,38 m ve kilo ortalaması 34,800 kg dır. Kontrol grubunda yer alan 20 kız çocuğunun ise yaş ortalaması 9,50, boy ortalaması 1,38 cm ve kilo ortalaması 32,15'tir. Araştırmada, sürat testi, boy ve vücut ağırlıkları, kulaç uzunluğu, el kavrama, çeviklik, denge gibi fiziksel ve motorik ölçümler kullanılarak hareketli şut (turnike) yetenekleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede, Shapiro-Wilk Testi ve Pearson Korelasyon Analizi yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan test sonuçları, kulaç uzunluğu ile şut ölçümleri arasında (p>0,05) ve çeviklik ile şut ölçümleri arasında (p>0,05) önemli bir ilişkinin bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of the physical and motor characteristics of girls participating in basketball sports school training at the Istanbul Bakırköy Youth and Sports District Directorate Sports Hall on their shooting ability, specifically the turnike shot. A total of 40 volunteer girl students participated in the study, with 20 forming the experimental group and the other 20 forming the control group. The experimental group consisted of 20 basketball girls with an average age of 9.50, average height of 1.38 m, and average weight of 34.800 kg. The control group consisted of 20 girls with an average age of 9.50, average height of 1.38 cm, and average weight of 32.15. Physical and motor measurements such as speed test, height and body weight, arm span, grip strength, agility, and balance were used to assess the effects on the turnike shooting ability. In this assessment, the Shapiro-Wilk test and Pearson correlation analysis were used. The test results showed a significant relationship between arm span and shooting measurements (p>0.05), as well as between agility and shooting measurements (p>0.05).