Anormal servikal sitolojide sistemik inflamatuar yanıt indeksi'nin kolposkopi sonuçlarını öngörmedeki rolü
The role of systemic inflammatory response index in predicting colposcopy outcomes in abnormal cervical cytology
- Tez No: 818862
- Danışmanlar: DOÇ. ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç Araştırmamızın amacı anormal servikal sitolojiye sahip hastalarda sistemik inflamatuar yanıt indeksinin (nötrofil x monosit/lenfosit) (SIRI) kolposkopi sonuçları ile olan ilişkisini inceleyerek SIRI'nin bu grup hastalarda kolposkopi sonuçlarını öngörmede etkili bir marker olarak kullanılıp kullanılamayacağını belirlemektir. Gereç ve Yöntem Çalışmamız Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 1 Ocak 2018–1 Ocak 2021 tarihleri arasında, servikal sitoloji sonucu düşük riskli intraepitelyal lezyon (LSIL) ve yüksek riskli intraepitelyal lezyon (HSIL) olması nedeniyle kolposkopi yapılmış ve aynı dönemde hemogram tetkiki alınmış, dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerini karşılayan retrospektif, tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. Çalışma grubu olarak servikal sitoloji sonucu HSIL olan 100 hasta ve kontrol grubu olarak servikal sitoloji sonucu LSIL olan 186 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, gravida, parite, sosyoekonomik durum, kolposkopi sonuçları, nötrofil, monosit ve lenfosit sonuçları kaydedildi. Çalışma ve kontrol grubundaki hastaların kolposkopi sonuçlarıyla SIRI arasındaki ilişki incelendi. Bulgular Çalışma ve kontrol grubundaki hastaların demografik özellikleri ve doğum ile ilgili özellikleri homojen olarak dağılmıştır (p>0.05). Gruplar arasında kolposkopi sonuçlarına bakıldığında çalışma grubundaki hastaların %99'unun kolposkopi sonucu HSIL iken, kontrol grubundaki hastaların %4.3'ünde HSIL tespit edilmiştir. Her iki grup kıyaslandığından SIRI değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilememiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective The aim of our study is to determine whether SIRI can be used as an effective marker in predicting colposcopy results in this group of patients by examining the relationship between the systemic inflammatory response index (neutrophil x monocytes/lymphocyte) (SIRI) and colposcopy results in patients with abnormal cervical cytology. Materials and Methods This is a retrospective descriptive cross-sectional study conducted at Dr. Sami Ulus Maternity and Children's Training and Research Hospital between January 1, 2018, and January 1, 2021. Between these dates, patients who meet the inclusion and exclusion criteria, who had undergone colposcopy due to low-risk intraepithelial lesion (LSIL) and high-risk intraepithelial lesion (HSIL) cervical cytology and have complete blood count results in the same period were included in the study. For the study group, 100 patients with HSIL cervical cytology results and 186 patients with LSIL cervical cytology results for the control group were included. Age, gravida, parity, socioeconomic status, colposcopy results, neutrophil, monocytes, and lymphocyte results of the patients were recorded. The relationship between colposcopy results and SIRI of the patients in the study and control groups was examined. Results Demographic and birth-related characteristics of the patients in the study and control groups were homogeneously distributed (p>0.05). Evaluation of the results of colposcopy between the groups, 99% of the patients in the study group had HSIL colposcopy results, while HSIL was detected in 4.3% of the patients in the control group. When both groups were compared, no statistically significant difference was found in terms of SIRI values (p>0.05).