Duktal karsinoma in situ hastalarınınretrospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 818869
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZTÜRK ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Meme kanseri alt tiplerinden duktal karsinoma in situ tanısı olan vakaların invaziv karsinoma nüksünün sıklığını ve nüksü etkileyen faktörlerin retrospektif çalışma ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu araştırmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniğini'nde takipli 1 Ocak 2011 ile 1 Ocak 2021 tarihleri arasında 10 yıl içinde meme kanseri tanısı alan ve tümör patolojisi duktal karsinoma in situ olarak raporlanan hastalar dahil edilmiştir. Bu çalışma retrospektif epidemiyolojik bir çalışma olup araştırma kohortunu 152 hasta oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan hastaların yaşı, cinsiyeti, tanı tarihi, menopoz durumu, tespit edilen kitlenin anatomik lokasyonu, mamografik paterni, patolojik sınıflandırılması, tümörün yaygınlığı, tümörün boyutu ve evresi, hormon reseptör durumu, cerrahi operasyon çeşidi, lenf nodu diseksiyon durumu, histopatolojik incelenmesinde mikroinvazyon ve nekroz varlığı, cerrahi sınır pozitifliği, radyoterapi alıp almadığı, hormonoterapi alıp almadığı aldıysa çeşidi ve kullanım süresi, nüks durumu, genetik test pozitifliği bilgileri taranmıştır. Bulgular: Çalışmaya duktal karsinoma in situ tanılı 152 kadın hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların % 5,9' unda nüks gelişmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this retrospective study was to evaluate the frequency of invasive carcinoma recurrence and the factors affecting recurrence in patients with ductal carcinoma in situ, a subtype of breast cancer. Materials and Methods: Patients who were diagnosed with breast cancer within 10 years between January 1, 2011 and January 1, 2021 and whose tumor pathology was reported as ductal carcinoma in situ in the Medical Oncology Clinic of Health Sciences University Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Training and Research Hospital were included in this study. This study was a retrospective epidemiologic study and the study cohort consisted of 152 patients. Age, gender, date of diagnosis, menopausal status, anatomical location of the mass, mammographic pattern, pathological classification, tumor extent, tumor size and stage, hormone receptor status, type of surgery, lymph node dissection status, presence of microinvasion and necrosis on histopathologic examination, positive surgical margin, radiotherapy, hormone therapy, type and duration of hormone therapy, recurrence status, and genetic test positivity were screened. Results: The study included 152 female patients with ductal carcinoma in situ. While 5.9% of the patients had recurrence.