Çoklu dil konuşulan ülkelerde otizmli çocukların iletişimbecerilerinin incelenmesi: Kuzey Makedonya-Üsküp örneği
Observation of the communication skills of the children with authism in countries with multiple languages: example Skopje – North Macedonia
  1. Tez No: 862786
  2. Yazar: SHİRİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada Kuzey Makedonya'daki otizmli tek, çift ve çoklu dile sahip çocukların, eğitim ortamlarında, ailede ve çevreleriyle nasıl iletişim kurdukları ve bu süreçte ortaya çıkan sorunların belirlemesi amaçlanmıştır. Çalışma nitel araştırma modelinde, fenomenoloji (olgu bilim) desenine uygun olarak oluşturulmuştur. Araştırmanın verileri Kuzey Makedonya'da 3-10 yaş arası 9 otizmli bireyin ebeveyn ve eğitimcilerinden (9 anne 8 eğitimci) elde edilmiştir. Veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, ebeveyn ve öğretmenler birden fazla dili kullanan otizmli çocuklarda konuşma bozukluklarında yaygın olduğu ve farklı dillerde konuştuklarında konuşmada zorluk yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bu çocukların aile içeresindeki iletişim dili tercihinde çeşitlilik olmakla birlikte çocuklar daha çok ana dilde iletişimi tercih ederken, okulda daha çok çift dil kullanımını benimsemektedirler. Bununla birlikte birden fazla dil konuşan çocuklarda çoklu dil kullanımı daha çok tercih edilmekle birlikte ebeveyn ya da öğretmenler çocuk yabancı dilde iletişime başlasa da anadil ile ona karşılık verdiklerini ifade etmişlerdir. Araştırmanın bir diğer dikkat çeken bulgusu bu çocukların anadillerinde konuşma düzeylerinde farklılık göstermesi ile birlikte konuşmada cümle içinde birden fazla dil kullanmayı tercih etmeleridir. Anadilde konuşma becerilerinde farklılık ve cümle içinde birden fazla dil tercih etmelerine rağmen ebeveyn ve eğitimciler bu çocuklarla iletişimlerinde çoğunlukla sorun yaşanmadıklarını belirtirken akademik desteğin bu öğrencilerin için faydalı olabileceğini önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine how monolingual, bilingual and multilingual children with autism in North Macedonia communicate in educational settings, with their families and with their environment, and the problems that arise in this process. The study was designed in a qualitative research model, in accordance with the phenomenology design. The data of the study were obtained from the parents and educators (9 mothers and 8 educators) of 9 individuals with autism aged 3-10 years in North Macedonia. The data were analyzed by content analysis. According to the results of the study, parents and teachers stated that speech disorders are common in children with autism who use more than one language and that they have difficulty speaking when they speak in different languages. Although there is diversity in the communication language preference of these children within the family, children mostly prefer communication in their mother tongue, while at school they mostly adopt dual language use. However, in children who speak more than one language, multilingual use is more preferred, and parents or teachers stated that even if the child starts communicating in a foreign language, they respond in the mother tongue. Another striking finding of the study is that these children differ in their level of speaking in their mother tongue and prefer to use more than one language in sentences. Despite the difference in speaking skills in their mother tongue and their preference for more than one language in a sentence, parents and educators stated that they mostly do not have problems in communicating with these children and suggested that academic support may be beneficial for these students.