Yeni bir cam iyonomer dolgu örtüleme materyali geliştirme
Development of a new glass ionomer coating material
  1. Tez No: 818898
  2. Yazar: YASEMİN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE EDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Eczacılık ve Farmakoloji, Dentistry, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmanın amacı, cam iyonomer simanın (CİS) örtülenmesi için vazeline alternatif, doğal içeriklere sahip, farklı renk ve kokularda yeni bir yüzey örtüleme materyali geliştirmektir. Yöntemler: Formülasyon geliştirilme aşamasında yüzey örtüleme özelliğine sahip, renkli ve kokulu, yağlı yapıda farklı bileşenlerden yararlanılmıştır. İlk formülasyon (F1) çinko oksit, zeytinyağı, lanolin, pembe gıda boyası ve çilek esansından oluşmuştur. İkinci formülasyon (F2) çinko oksit, hindistan cevizi yağı, lanolin, mavi gıda boyası ve muz esansından oluşmuştur. Üçüncü formülasyon (F3) çinko oksit, lanolin, nişasta, vazelin (petrol jeli), pembe ve mavi gıda boyası ve çikolata esansı içermektedir. Geliştirilen formülasyonların karakterizasyon özellikleri incelenmiştir. Formülasyonların mekanik özellikleri, reolojik özellikleri, temas açısı, su buharı geçirgenliği ve mukoadezyon özellikleri değerlendirilmiştir. Formülasyon ve vazelin örneklerinin sitotoksisiteleri MTS yöntemiyle incelenmiştir. Sitotoksite verileri tek yönlü ANOVA ve Tukey testi kullanılarak analiz edilmiştir. Mikrosertlik testi için 7,5 mm çapında ve 2,5 mm kalınlığında CİS (Fuji IX GP, GC Corporation, Tokyo, Japonya) örnekler üretilmiştir. Deney 1'de formülasyonların, Deney 2'de ise piyasada yüzey örtüleme materyali olarak kullanımı önerilen GC Equia Forte Coat (E), Cocoa Butter (C), vazelinin (V) CİS'in mikrosertliğine etkisi Vickers mikrosertlik testi ile değerlendirilmiştir. Deney 1'de toplam 25 adet örnek F1, F2, F3, Vazelin (V) ve örtülemesiz (O) olarak beş gruba ayrılmış ve 37 °C'de distile suda bekletilmiştir. 24 saat, 7 ve 30 gün sonra Vickers mikrosertlik değerleri ölçülmüştür. Deney 2 için toplam 20 örnek; (E) , (C), (V) grupların ve örtüleme yapılmayan örneklerin (O) mikrosertlik değerleri 24 saat sonra ölçülmüştür. Deney 1 için veriler ANOVA ve Benferroni testi kullanılarak, Deney 2 için veriler tek yönlü varyans analizi ve Benferroni testi kullanılarak analiz edilmiştir. Yüzey tutunurluğunun incelenmesi amacıyla formülasyonlara metilen mavisi eklenmiş, formülasyonlar ve vazelin için 2'şer CİS örneği kullanılmıştır. 15 dakika aralıklarla %100 nemli ortamda 370C'de bekletilerek ve/veya ağız fonksiyonuna maruz kalmayı ifade edecek şekilde 15 sn ultrasonik banyoya 3 kez konularak, 1 saat boyunca ışık mikroskobunda (Leica S8 APO Microscope, Wetzlar, Germany) 10x büyütmede fotoğraflar alınmış ve 'Fiji İmage J' programı kullanılarak yüzeyde kalan formülasyonların yüzdeleri hesaplanmıştır. Sonuçlar: Karakterizasyon çalışması verilerine göre formülasyonların pseudoplastik akış gösterdiği, viskozitelerinin ve mukoadezyonun ağız içerisinde uygulanabilir olduğu bulunmuştur. Sitotoksisite değerlendirmesinde formülasyonların ve vazelin çeşitlerinin 1 saatlik salınımlarında herhangi bir sitotoksik etki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop a new surface coating material with natural ingredients, different colors, and fragrances as an alternative to petroleum jelly for coating glass ionomer cement (GIC). Methods: During the formulation development phase, different components with surface-coating properties, color, odor, and oily structures were used. The first formulation (F1) consisted of zinc oxide, olive oil, lanolin, pink food coloring, and strawberry essence. The second formulation (F2) consisted of zinc oxide, coconut oil, lanolin, blue food coloring, and banana essence. The third formulation (F3) contained zinc oxide, lanolin, starch, petroleum jelly (petrolatum), pink and blue food coloring, and chocolate essence. The characterization properties of the developed formulations were investigated. The mechanical, rheological, contact angle, water vapor permeability, and mucoadhesion properties of the formulations were evaluated. The cytotoxicity of the formulations and petroleum jelly samples were analyzed using the MTS method. Cytotoxicity data were analyzed using a one-way ANOVA and Tukey's test. For the microhardness test, 7.5 mm diameter and 2.5 mm thick GIC (Fuji IX GP, GC Corporation, Tokyo, Japan) samples were produced. In Experiment 1, the effect of formulations and in Experiment 2, the effect of GC Equia Forte Coat (E), Cocoa Butter (C), and petroleum jelly (V), which are recommended for use as surface coating materials in the market on GIC were evaluated by the Vickers microhardness test. In Experiment 1, 25 specimens were divided into five groups: F1, F2, F3, petroleum jelly (V), and uncoated (O) and kept in distilled water at 37 °C. The Vickers microhardness values were measured after 24 h, 7 days, and 30 days. For Experiment 2, microhardness values of the (E), (C), and (V) groups, and uncoated samples (O) were measured after 24 h on total of 20 samples. Data for Experiment 1 were analyzed using ANOVA and Benferroni test, while data for Experiment 2 were analyzed using one-way analysis of variance and Benferroni test. Methylene blue was added to the formulations to examine the surface adhesion, and two GIC samples were used for each formulation and petroleum jelly. The samples were kept at 37 °C in a 100% humid environment and/or placed in an ultrasonic bath for 15 seconds for 3 times, indicating exposure to oral function, for 1 hour, photographs were taken under a light microscope at 15 minutes intervals (Leica S8 APO Microscope, Wetzlar, Germany) at 10x magnification and the percentages of formulations remaining on the surface were calculated using the Fiji image program. Conclusions: According to the data of the characterization study, the formulations showed pseudoplastic flow, viscosity, and mucoadhesion and were found to be applicable in the mouth. In the cytotoxicity evaluation, no cytotoxic effect was observed after 1-hour release of the formulations and petroleum jelly variants.