The role of dictogloss technique in developing communication skills of efl preparatory school students
İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin iletişim becerilerini geliştirmede dictogloss tekniğinin rolü
  1. Tez No: 747612
  2. Yazar: ZAHİD ABDUL QADER METEAB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUNİA TAHİR HAMEED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dictogloss iletişim becerilerini geliştirmede bir teknik olarak kullanılmıştır. Öğrencilerin kelime ve dilbilgisini kullanarak görevi tamamlamak için dinleme, yazma ve konuşma alıştırmaları yaptığı için çoklu bir beceri olarak kabul edilebilir. Bu çalışma, Dictogloss'un İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin iletişim becerilerinin gelişimine etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca Dictoglos yönteminin İngilizce hazırlık öğrencilerinin iletişim becerilerinin gelişimine etkisini ve iki grup (deney ve kontrol grupları) arasındaki son test puan ortalamaları arasındaki farkı belirlemeyi amaçlamaktadır. Deney grubunun ön test ve son test çıktılarının elde edilmesinde önemli bir fark olup olmadığını belirlemek ve son olarak, diktoglossun dört yeteneğin gelişimi için faydalı olma potansiyeline sahip olup olmadığını belirlemek. Irak EFL beşinci hazırlık okulundan (Al-Dhulia, Al-Shafaee) akademik yılı (2021-2022). Yıl (2020-2021) İngilizce dil dersinde Araştırmacı, aynı içerik materyalini (kelimeler, dilbilgisi ve th'den gelen fikirler) kullanarak iki gruba kendisi öğretti. e ders kitabı: Irak için İngilizce), ancak deney grubuna Dictogloss tekniğini öğretme yolu, kontrol grubu ise geleneksel öğretim yöntemini aldı. Veriler toplandı ve istatistiksel olarak analiz edildi. Sonuçlar, deney ve kontrol grupları arasında ortalama son test puanlarında önemli bir fark olduğunu ortaya koymaktadır. Öğrenciler, tanıma düzeyinde yaptıklarıyla aynı düzeyde üretim gerçekleştirirler. Ön test ve son test karşılaştırıldığında, deney grubunun ortalama puanları arasında istatistiksel olarak fark vardır. Bu bulgular, Dictogloss'un iletişim becerisi öğretiminde geleneksel yöntemi kullanmaktan daha etkili ve kullanışlı bir teknik olduğunu ima etmektedir.
Özet (Çeviri)
Dictogloss has been used as a technique in developing communication skills. It can be regarded as a multiple skill because the students practice listening, writing, and speaking in order to complete the task by using vocabulary and grammar. This study aims to determine the effect of the Dictogloss on the development of communication skills of EFL preparatory school students. It also aims to determie the effect of the Dictoglos method on the development of communication skills among EFL preparatory students, as well as the difference in average posttest scores between the two groups (experimental and control groups. To identify if there is a statistically difference between the performance of the students of the two groups in the two levels (recognition and production). To determine if there is a substantial difference in the accomplishment of the experimental group's pretest and posttest outcomes. Finally, to determine if the Dictogloss has the potential to be beneficial for the development of the four talents. The study includes (110) students in the academic year (2021-2022) from Iraqi EFL fifth preparatory school (Al-Dhulia, Al- Shafaee). The students are divided into two groups equally, i.e., experimental and control groups. The researcher makes equalization in students' age and educational parents' levels, and their marks in the last year (2020-2021) in English language subject. The researcher himself taught the two groups using the same content material (vocabularies, grammar and ideas from the textbook: English for Iraq), but the way of teaching the experimental group is by using the Dictogloss technique, whereas the control group received the conventional way of teaching. The data were collected and analyzed statistically. The results reveal that there is a substantial difference in mean posttest scores between the experimental and control groups. Students accomplish the same level of production as they do at the level of recognition. By comparing between pretest and posttest, there is a statistically difference in the average scores of the experimental group. These findings imply that Dictogloss is a technique that is more effective and useful than using the conventional method for teaching communication skill.