Tokat Erbaa ilçesi'nin geleneksel mutfak kültürünün incelenmesi ve gastronomik ürün envanterinin oluşturulması
The examination of the traditional culinary culture of Tokat's Erbaa district and the creation of a gastronomic product inventory
- Tez No: 961422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECEM İNCE KARAÇEPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yemek kültürü, toplumların ürettiği gıda ürünleri, bu ürünleri pişirirken ve sunarken kullandıkları ekipmanlar, beslenme düzenini etkileyen dini inanış ve ritüeller, bayram- düğün- cenaze gibi özel günlerde tüketilen ürünler gibi birçok unsurdan beslenmektedir. Bölgelerin sahip olduğu gastronomik kimliğini anlayabilmek için tüm bu etmenlerin detaylı analiz edilmesi gerekmektedir. Gastronomik kimliği ve bu kimliği oluşturan ürünlerin envanterini çıkarmak, şehirlerin markalaşmasında ve gelecek nesillere somut olmayan kültürel miraslarını taşımak açısından önem arz etmektedir. Günümüz turizm araştırmalarında da görüldüğü üzere şehirlerin turizm cazibe merkezi haline gelme sebeplerinden biri olarak gastronomi gösterilmektedir. İnsanlar bulundukları şehrin kültürünü tanıyabilmek için o bölgeye has lezzetlerden de yararlanmak istemekteler. Erbaa günümüzden 5000 yıl öncesine dayanan bir yerleşim yeri olmakla birlikte çeşitli göç dönemlerinde birçok farklı etnik kökenden nüfusa ev sahipliği yaptığı için mutfak kültürü de zenginleşmiştir. İkliminin sahip olduğu özellikler ve Yeşilırmak, Kelkit havzasında bulunması sayesinde zengin bir tarım üretimi merkezi konumundadır. Bu çalışmada Erbaa'nın geçmişten günümüze mutfak kültürüne etki eden faktörler araştırılırken, unutulmaya yüz tutmuş tarifleri ve gastronomik unsurları kayıt altına alınması hedeflenmiştir. Nitel araştırma yöntemleri kullanılarak mutfak kültürünü etkileyen faktörler yazılı birçok kaynak ile incelendikten sonra 40 yaş üstü bölge halkı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak veriler toplanacaktır. Kartopu örneklemi seçilerek konu hakkında görüşlerine güvenilen ilk kişi belirlenerek yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılacaktır. Görüşme yapılan katılımcıların sorulara verdiği cevaplar kendini sık tekrar etmeye bağladığında ve veriler doygunluğa ulaştığında görüşmeler sonlandırılacaktır. Çalışmada elde edilen veriler, analiz edildikten sonra araştırma kapsamında toplanan ses kayıtları imha edilecektir. Ayrıca çalışmada elde edilen, unutulmaya yüz tutmuş yemek reçeteleri kayıt altına alınacaktır. Çalışmanın amacı Erbaa'nın mutfak kültürüne dair veriler elde etmek olduğu için görüşme yapılan coğrafya Erbaa'nın ilçe sınırları içinde kalan mahalle ve köyler ile sınırlandırılacaktır. Erbaa'nın gastronomik kimliği üzerine daha önce detaylı bir araştırma yapılmadığı için bundan sonraki çalışmalarda kaynak olarak kullanılması ve gelecek nesillere miras kalması açısından önem arz ettiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Food culture encompasses a variety of elements, including the food products developed by societies, the tools and equipment used for cooking and serving these products, religious beliefs and rituals influencing dietary habits, and the foods consumed on special occasions such as holidays, weddings, and funerals. To fully understand a region's gastronomic identity, it is essential to conduct a detailed analysis of all these factors. Documenting the inventory of gastronomic identity and the products that constitute it plays a critical role in city branding and in preserving intangible cultural heritage for future generations. As evidenced in contemporary tourism studies, gastronomy is one of the factors contributing to a city's emergence as a tourism attraction. Visitors often wish to explore the unique flavors of a region to gain a deeper understanding of its culture. Erbaa, a settlement dating back 5,000 years, has hosted populations from diverse ethnic backgrounds during various migration periods, resulting in a rich culinary culture. Furthermore, Erbaa's geographical features, including its favorable climate and location in the Yeşilırmak and Kelkit basins, have established it as a center of abundant agricultural production. This study aims to investigate the factors that have influenced Erbaa's culinary culture from past to present and to document its forgotten recipes and gastronomic elements. Using qualitative research methods, the factors affecting the culinary culture will be examined through various written sources. Subsequently, data will be collected through semi-structured interviews conducted with residents over the age of 40 in the region. A snowball sampling method will be employed, beginning with an initial key informant whose insights are deemed reliable, followed by semi-structured interviews with additional participants. Interviews will continue until data saturation is achieved, meaning no new information emerges and responses become repetitive. Once analyzed, the data obtained during the study will be used to archive recipes that are at risk of being forgotten, while audio recordings gathered during the research will be securely disposed of. Since the study aims to collect data on Erbaa's culinary culture, the scope of the research will be limited to neighborhoods and villages within the district boundaries of Erbaa. Given that no comprehensive research has previously been conducted on Erbaa's gastronomic identity, this study holds significance for serving as a reference for future studies and as a legacy for subsequent generations.