İnferior alveolar sinir bloğu anestezisi uygulamasında kullanılan farklı dental anestezi tekniklerinin çocuk hastalarda oluşturduğu ağrı ve korku açısından karşılaştırılması
Comparison of different dental anesthesia techniques used in inferior alveolar nerve block anesthesia in terms of pain and fear in pediatric patients
- Tez No: 776979
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÖZBEY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu çalışmanın birinci amacı, çocuklarda inferior alveolar sinir bloğu (İASB) anestezisinin geleneksel plastik enjektör (GPE) ve bilgisayar kontrollü anestezi cihazı Dentapen®'in 2 farklı modu (continuous modu (DC) ve ramp-up modu (DR)) ile uygulanmasının; ikinci amacı ise İASB anestezisi öncesinde topikal anestezik sprey veya jet enjektör (Madajet XL®) kullanılmasının oluşan ağrı ve korku açısından karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Bu çalışmaya, sağ ve sol bölgede İASB anestezisi endikasyonu bulunan tedavi ihtiyacı olan, 7-12 yaş arası 128 çocuk dahil edilmiştir. Dört gruba ayrılan hastalar, İASB anestezisi sırasında hissedilen ağrı ve kaygı açısından kalp atım hızı, oksijen saturasyonu, Wong Baker Ağrı Derecelendirme Skalası, Face, Legs, Activity, Cry, Consolability Ağrı Skalası, hasta tercih dağılımlarından yararlanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study is to compare the application of inferior alveolar nerve block (IANB) anesthesia in children with traditional plastic injector (TPI) and computer-controlled injection device Dentapen® with 2 different modes (continuous mode (DC) and ramp-up mode (DR)); the second aim is to compare the use of topical anesthetic spray or jet injector (Madajet XL®) before IANB in terms of pain and fear. Method: This study included 128 children aged 7-12 in need of treatment who had IANB anesthesia indication in the right and left regions. Patients divided into four groups were compared in terms of pain and anxiety felt during IANB anesthesia by using heart rate, oxygen saturation, Wong Baker Pain Rating Scale, Face, Legs, Activity, Cry, Consolability Pain Scale and patient preference distributions.