18. yüzyıl Osmanlı askeri ıslahatları: 1703 - 1789
18 th century the Ottoman military reforms: 1703 - 1789
- Tez No: 81901
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
XVIII. yüzyıldan önce, Osmanlı İmparatorluğu ile Avrupa ülkeleri arasındaki ilişkiler genelde savaşlar ve barışlarla sınırlıydı. Osmanlılar kendilerini Batı karşısında askeri sahada üstün görmeye devam ediyorlardı. Osmanlı ordularının parlak ve ilerleme yıllan boyunca, Osmanlılar Batı medeniyetine ilgi duymuyorlardı. Ama XVIII. yüzyılda sürekli alman askeri yenilgiler, devamlı toprak kayıplarına ve sınırların iyice daralmasına neden oldu. Bu da Osmanlıların Avrupa'nın üstünlüğünü farketmesine neden oldu. Osmanlı devlet adamları Avrupa'nın askeri modellerini büyük oranda benimseme ihtiyacı hissettiler. Böylece Osmanlı devlet adamları ilk girişimlerine orduyu modernleştirme ile başladılar. Avrupa'dan gelerek İslam dinini kabul etmiş bazı insanların hizmetleri ve yabancı uzmanlar bazı devlet yöneticileri tarafından takdir edildi. Askeri sahadaki yenilikler bu kişiler tarafından yürütüldü. Biz de bu uzmanların önemi ve onların askeri ıslahat çalışmaları üzerinde duracağız.
Özet (Çeviri)
Before the eighteenth century, relations between the Ottoman Empire and the European countries in general were restricted to wars and treaties. The Ottomans continued to regard themselves superior to the West in the military area. During the glorious times and advances of the Ottoman armies, the Western civilization was no attraction to the Ottomans. Repeated military defeats resulted in permanent territorial losses and recesssion of frontiers in the eighteenth century. This brought about European superiority by the Ottomans. These forced the Ottoman Statesmen to adopt increasingly western military models, so they started the first attempts at westernizing army. The services of some people who adopted muslim religion by coming from Europe and non-muslim European experts were appreciated by some government administrators. Attempts at reforming the military were executed by them. We will emphasize the importance of these military experts and their military reform works in the Ottoman Empire.