Depresif duygu durumu olan ve olmayan kişilerin örtük bellek görevinde duygu durum tutarlı bellek yanlılığı açısından karşılaştırılması
The Comparison of participants with depressive and nondepressive mood on mood congruent memory bias in implicit memory task
- Tez No: 81902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmanın temel amacı, depresif duygu durumu olan ve olmayan deneklerin, örtük belleklerindeki duygu durum tutarlı bellek yanlılığını incelemektir. Bu bağlamda, araştırmada 2 (grup) x 2 (hazır hale getirme) x 2 (kelime değerliği) faktörlü, son iki faktörde tekrar ölçümlü deney düzeni kullanılmıştır. Yukarıda anılan amaç doğrultusunda, araştırmaya Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde öğrenim gören 106 kız öğrenci katılmıştır. Denekler gruplara, Beck Depresyon Ölçeğfnden aldıkları puanlara göre atanmışlardır. Bu işlem sonucunda, depresif duygu durumlu olduğu belirlenen 30 öğrenci deney grubunu, depresif duygu durumlu olmadığı belirlenen 30 öğrenci ise kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırmada ilgilenilen değişkenler örtük bellek paradigması içerisinde ele alınmıştır. Bu paradigmanın çalışma aşaması'nda araştırmacı tarafından geliştirilen 40 adet (20 olumlu, 20 olumsuz) benliği değerlendiren sıfat ve test aşaması'nda da bu sıfatların ilk heceleriyle oluşturulan kelime kökü tamamlama testi kullanılmıştır. Elde edilen ölçümlerin değerlendirilmesinde tekrar ölçümlü ANOVA varyans analizi tekniği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda ilk olarak hazır hale getirmenin anlamlı bir temel etkisinin olduğu bulunmuş ve böylece örtük belleğin açığa çıktığı gösterilmiştir. Araştırmanın temel amacı doğrultusunda, grup, hazır bale getirme ve kelime değerliğinin anlamlı bir ortak etkisi olduğu bulunmuştur. Diğer bir ifade ile, depresif denekler olumsuz sıfatları, depresif olmayan denekler ise olumlu sıfatları diğerlerine göre daha çok hazır hale getirmişlerdir. Bu bulgu, depresif ve depresif olmayan deneklerin örtük belleklerinde, duygu durum tutarlı hazır hale getirme yanlılığının varolduğunu göstermiştir. Elde edilen bu bulgular ilgili literatür ve depresyonun bilişsel kuramları çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this study was to investigate mood congruent bias in implicit memory of the participants with depressive mood and nondepressive mood. In this context, 2 (group) by 2 (prime) by 2 (valence) repeated measure factorial design was used. Participants (N=106) from the Faculty of Letters of Hacettepe University have taken part in the study. Based on their Beck Depresion Inventory (BDI) scores; participants were divided into two groups, as with depressive mood (n=30) and nondepressive mood (n=30). In terms of implicit memory paradigm, 40 self-referrent adjectives, including 20 negative and 20 positive affectively valenced adjectives; and the word stem completion test evolved from the first syllible of these adjectives were developed. Participants have undertaken the adjective list in the study phase; and the word stem completion test in the test phase of the memory paradigm. A series of repeated measure variance analyses were conducted. Findings have revealed that the prime variable has main effect on word completion. In accordance with the primary aim of this study, it has been found that there are interactions effect among group, prime and valence. Participants with depressive mood, more likely primed negative adjectives; whereas participants with nondepressive mood, more likely primed positive adjectives. This finding has pointed out that there has been mood congruent bias in the implicit memory for depressive mood. These findings have been discussed within the framework of related literature and cognitive theories of depression.