The impact of social media marketing on international students'decision making as they chose their country of destination duringCovid-19. A case study of international student in Turkey
Sosyal medya pazarlamasının uluslararası öğrencilerin Kovid-19 sırasında hedef ülkelerini seçerken karar vermelerine etkisi. Türkiye'deki uluslararası öğrenci vaka çalışması
- Tez No: 779570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT UNANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, COVID-19 sırasında yabancı öğrencilerin okul ve kurum seçimlerini etkileyen en önemli sosyal medya pazarlama girişimlerini ve bileşenlerini belirlemekti. Araştırma, yurtlar, spor salonları ve sınıflar gibi Performans Beklentisi ve Kolaylaştırıcı Koşullar yapılarının önemli ve pozitif bir korelasyona sahip olduğunu buldu. Çaba beklentisi ile birlikte sınıf arkadaşlarının, ebeveynlerin ve danışmanların sosyal etkisi istatistiksel olarak anlamlıydı. Üniversite işe alım ofislerinin bu verileri işe alım çabalarını gelen öğrencilere daha hassas bir şekilde odaklamak için kullanmalarının bir sonucu olarak geleceğin öğrencileri daha keyifli ve ilgi çekici bir deneyime sahip olacaklar. Mevcut küresel sağlık krizinden önce, özellikle bireyler sunduğu avantajlardan ve faydalardan şüphe etmeye başladığında, eğitimde küreselleşmenin geleceği hakkında önemli tartışmalar olmuştur. Yükseköğretimin geleceğine ilişkin küresel endişeler, COVID-19 salgınıyla yeniden alevlendi. Pandeminin uluslararası yüksek öğretim üzerindeki etkisi çeşitli şekillerde görülebilir. Daha az uluslararası öğrenci hareketliliği, özellikle finansman için uluslararası öğrencilerin öğrenim ücretlerine bağlı olanlar olmak üzere, yabancı yükseköğretim kurumları üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır (Marginson, 2020a; Tesar, 2020). Özellikle yabancı öğrencilerin hareketliliği açısından, COVID-19 pandemisinin yükseköğretimin küreselleşmesini yavaşlatıp yavaşlatmayacağı veya ciddi şekilde engelleyip engellemeyeceği henüz bilinmiyor (Marginson, 2020a). Salgın, seyahat yasakları, kurumların kapanması ve hem öğrencilerin hem de ailelerinin sağlık ve güvenlikleriyle ilgili endişeler nedeniyle yabancı öğrencilerin hareketliliğini önemli ölçüde kısıtlayacaktır. Uluslararası öğrenci hareketliliği için çekme-itme mekanizmalarını değiştiren COVID-19 salgınının bir sonucu olarak daha fazla öğrenci yurtdışında eğitim almayı düşünüyor. Tamamı Türkiye'de okuyan uluslararası öğrencilerden oluşan 383 katılımcı, genel olarak bu nicel araştırmanın verilerine katkıda bulunmuştur. Açık uçlu soruların cevaplarının sonuçları, değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif orta düzeyde bir korelasyon tanımlayan bir korelasyon testi kullanılarak belirlendi. Bağımsız değişken belirleyicilerinin (performans beklentisi, çaba beklentileri, sosyal etki ve olanak sağlayan koşullar) yabancı öğrencilerin karar vermeleri olan bağımlı değişkeni nasıl etkilediğini anlamak için doğrusal bir regresyon analizi de yapılmıştır. Sonuç olarak, sosyal medya pazarlaması ve uluslararası öğrencilerin yaptığı hedef ülke seçimi birbiriyle ilişkilidir. Her iki tarafın da (öğrenciler ve üniversiteler) kararlarını verirken bunu ciddi olarak düşünmeleri tavsiye edilir, çünkü COVID-19 pandemisine rağmen, bugün okulların ve kurumların başvuru sahipleriyle nasıl etkileşime girdiği ile öğrencilerin sosyal medya pazarlamasını ve pazarlamasını nasıl gördükleri arasında hala bir bağlantı vardır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research was to identify the most significant social media marketing initiatives and components that influenced foreign students' choices of schools and institutions during COVID-19. The research found that the constructs of Performance Expectancy and Facilitating Conditions, such as dorms, gyms, and classrooms, had a substantial and positive correlation. Along with the expectation of effort, the social influence of classmates, parents, and counselors was statistically significant. Future students will have a more enjoyable and engaging experience as a consequence of college recruiting offices using this data to more precisely focus their recruitment efforts to incoming students. Before the current global health crisis, there have been significant discussions about the future of globalization in education, particularly when individuals start to doubt the advantages and benefits it offers. Global concerns about the future of higher education have been rekindled by the COVID-19 outbreak. One may see the pandemic's influence on international higher education in a variety of ways. Less international student mobility will have a significant impact on foreign higher education institutions, especially those that depend on the tuition fees of international students for finance (Marginson, 2020a; Tesar, 2020). Especially in terms of the mobility of foreign students, it is yet unknown whether or not the COVID-19 pandemic will slow down or seriously impede the globalization of higher education (Marginson, 2020a). The pandemic would significantly restrict the mobility of foreign students due to travel bans, institution closures, and concerns about their health and safety on the part of both the students and their families. More students are contemplating studying abroad as a result of the COVID-19 pandemic, which has changed the pull-push mechanisms for international student mobility. The 383 respondents, all of whom were international students studying in Turkey, contributed the data for this quantitative research overall. The results of the open-ended questions' replies were determined using a correlation test, which identified a statistically significant positive moderate correlation between the variables. A linear regression analysis has also been carried out in order to understand how the independent variable determinants (performance expectation, effort expectations, social effect, and enabling conditions) influence the dependent variable, which is the decision-making of foreign students. In conclusion, social media marketing and the choice of destination countries made by international students are related. It is advised that both parties (students and universities) should seriously consider it when making their decisions because, despite the COVID-19 pandemic, there is still a link between how schools and institutions interact with applicants today and how students view social media marketing and communication.