Genç yetişkinlerde kumar oynama davranışı, depresyon, duygu düzenleme güçlükleri ve dürtüsellik arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between gambling behavior, depression, emotion regulation difficulties and impulsivity in young adults
- Tez No: 850170
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Mevcut çalışmada genç yetişkinlerde kumar oynama davranışı (KOD), depresyon, duygu düzenleme güçlükleri ve dürtüsellik arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemi araştırmaya gönüllü olarak katılan 18-35 yaş aralığındaki kumar oyunları oynayan 105 kişi ile kumar oynama davranışı olmayan 205 kişiden oluşmaktadır. South Oaks Kumar Tarama Testi (SOKTT), Beck Depresyon Envanteri, Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği-Kısa Formu (DDGÖ-KF) ve Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 (BDÖ-11) veri toplama araçları olarak katılımcılara uygulanmıştır. Veriler SPSS-22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz teknikleri olarak bağımsız örneklemlerde t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Regresyon ve Lojistik Regresyon Analizleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, kumar oynayan kişilerde SOKTT puanlarının cinsiyete göre anlamlı şekilde farklılaştığı, eğitim durumu ve gelir düzeyine göre farklılaşmanın bulunmadığı görülmüştür. Kumar oynayan kişilerin DDGÖ toplam puanı ile Açıklık, Dürtü, Stratejiler ve Kabul Etmeme alt boyutları; BDÖ toplam puanı ile Dikkatte Dürtüsellik, Motor Dürtüsellik ve Plan Yapmama alt boyutlarının gelir düzeyine göre anlamlı olarak farklılaştığı bulunmuştur. Kumar oynayan kişilerde BDÖ Dikkatte Dürtüsellik boyutunun cinsiyete göre anlamlı biçimde farklı olduğu görülmüştür. Kumar oynayan ve oynamayan katılımcıların karşılaştırıldığı t testi analizine göre, kumar oynayan kişilerin BDÖ toplam puanı ile Dikkatte Dürtüsellik ve Motor Dürtüsellik puanlarının anlamlı şekilde daha yüksek olduğu, DDGÖ Amaçlar alt boyutunun bu kişilerde anlamlı şekilde daha düşük olduğu bulunmuştur. Kumar oynayan kişilerde DDGÖ toplam ve Açıklık, Amaçlar, Dürtü, Stratejiler ve Kabul Etmeme alt boyut puanları ile BDÖ toplam ve Dikkatte Dürtüsellik, Motor Dürtüsellik, Plan Yapmama boyutları pozitif yönde anlamlı şekilde ilişkilidir. DDG toplam ve alt boyut puanları ile BDÖ toplam ve alt boyutları depresyonla pozitif yönde anlamlı şekilde ilişkilidir. BDÖ toplam puanı ve Motor Dürtüsellik ile Plan Yapmama alt boyut puanları SOKTT puanları ile pozitif yönde anlamlı şekilde ilişkilidir. Çoklu Regresyon Analizine göre, kumar oynayan kişilerde SOKTT puanlarını BDÖ Dikkatte Dürtüsellik ve Motor Dürtüsellik alt boyutlarının anlamlı şekilde yordadığı; Depresyon ve DDGÖ alt boyutlarının anlamlı şekilde yordayıcı etkilerinin bulunmadığı görülmüştür. Lojistik Regresyon Analizine göre; cinsiyet, eğitim düzeyi, medeni durum ve gelir düzeyi değişkenleri ile DDGÖ Amaçlar alt boyutu, BDÖ ile Dikkatte Dürtüsellik ve Motor Dürtüsellik katılımcıların kumar oynama/oynamama durumunu anlamlı düzeyde yordamaktadır. Bu doğrultuda, özellikle erkek cinsiyette olma ve gelir düzeyinin düşük olması problemli kumar oynama açısından risk oluşturmaktadır ve klinik ortamlarda KOD ile sıklıkla ilişkilendirilen DDG ve dürtüsel özellikler bütüncül bakış açısıyla dikkatle değerlendirilmelidir. Duygu düzenleme becerilerinin geliştirilmesi kumar problemleriyle bir arada olan depresif özelliklerin azaltılmasında etkili olabilir. Ayrıca, dürtüselliğin yüksek olduğu kişilerde baş etme mekanizmalarını güçlendirmeye yönelik müdahaleler önerilir. Anahtar Kelimeler : Kumar oynama davranışı, depresyon, duygu düzenleme güçlükleri, dürtüsellik
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine the relationships between gambling behavior (BOD), depression, emotion regulation difficulties and impulsivity in young adults. The sample of the research consists of 105 people between the ages of 18-35 who participate in the research voluntarily and play gambling games, and 205 people who do not have gambling behavior. South Oaks Gambling Screening Test (SOKTT), Beck Depression Inventory, Emotion Regulation Difficulties Scale-Short Form (DDGS-SF) and Barratt Impulsivity Scale-11 (BDI-11) were administered to the participants as data collection tools. Data were analyzed using the SPSS-22 program. As analysis techniques, independent sample t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation Analysis, Multiple Regression and Logistic Regression Analyzes were used. According to the results obtained from the research, it was observed that SOKTT scores of people who gambled differed significantly according to gender, but there was no difference according to education level and income level. Gamblers' total score on the DDGS and the Openness, Impulse, Strategies and Non-Acceptance subscales; It was found that the BDI total score and the subscales of Attentional Impulsivity, Motor Impulsivity and Lack of Planning differed significantly according to income level. It has been observed that the BDI Attentional Impulsivity dimension is significantly different according to gender in people who gamble. According to the t-test analysis comparing participants who gambled and did not gamble, it was found that the BDI total score, Attentional Impulsivity and Motor Impulsivity scores of gamblers were significantly higher, and the BDS Goals sub-dimension was significantly lower in these individuals. In people who gamble, BDS total and Openness, Goals, Impulse, Strategies and Non-Acceptance subscale scores are significantly positively related to BDS total and Attentional Impulsivity, Motor Impulsivity, Lack of Planning dimensions. DDI total and subscale scores and BDI total and subscales are significantly positively related to depression. BDI total score and Motor Impulsivity and Lack of Planning subscale scores are significantly positively related to SOCTT scores. According to Multiple Regression Analysis, BDI Attentional Impulsivity and Motor Impulsivity subscales significantly predicted SOCTT scores in gamblers; It was observed that depression and DDGS subscales had no significant predictive effects. According to Logistic Regression Analysis; Gender, education level, marital status and income level variables and the DDGS Goals sub-dimension, BDI and Attentional Impulsivity and Motor Impulsivity significantly predict the participants' gambling/non-gaming status. In this regard, being male and having a low income pose a risk for problem gambling and should be carefully evaluated from a holistic perspective of DDG and impulsive features that are frequently associated with COD in clinical settings. Improving emotion regulation skills may be effective in reducing depressive features that coexist with gambling problems. Additionally, interventions to strengthen coping mechanisms are recommended for people with high impulsivity. Keywords : Gambling behavior, depression, emotional regulation difficulties, impulsivity