Mobilya üretimi yapan bir firmanın ihracat potansiyelininnitel ve nicel yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of the export potential of a furnituremanufacturing company using qualitative andquantitative methods
  1. Tez No: 819028
  2. Yazar: REYHAN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ İMAMOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Küreselleşme ve hızlı teknolojik gelişmelerle birlikte ülkeler dünya pazarında sürekli rekabet halindedir.Bu anlamda mobilya ihracatı hem dünya genelinde hem de ülkemizde büyük öneme sahiptir.Mobilya ithalat ve ihracatı doğal afetlerden, siyasal olaylardan, savaştan, terör gibi konjonktürel durumlardan etkilenmektedir. En belirgin örnek Covid-19 salgınıdır. Salgin mobilya ithalat ve ihracatını yavaşlatmış, ülkeler arası dış ticareti olumsuz yönde etkilemiştir. 2022 yılı sonuçlarına göre, dünyada en çok mobilya ihracatı yapan ülkeler sırasıyla Çin, Polonya ve Almanya'dır. Mobilya ithalatında dünya pazarındaki yerini koruyan ülkeler ise ABD, Almanya, İngilte'dir.Ülkemizin ihracatının en yüksek olduğu ülkeler Irak, Almanya ve ABD olmuştur. En yüksek ithalatın gerçekleştiği ülkeler ise Çin, İtalya ve Almanya'dır. Sektördeki firmalar ihracat potansiyelini artırmaya yönelik marka algısını yükselterek uygun fiyat politikası ve model seçimi ile birlikte mobilya pazarında yer almaktır. Mobilya üretiminin yapılacağı alanların genişliği, endüstriye uygun teknolojik makinelerin kullanılması ve nitelikli eleman desteği ile birlikte kaliteli mobilya üretimi ihracatı artıran en önemli etkenlerdendir. Dünya mobilya pazarındaki bazı ülkelerin ucuz üretim maliyetleri ve lojistik hizmetlerini sunması ülkemizin sektöredeki rekabet gücünü olumsuz yönde etkilemektedir.Ayrıca ülkemizde dövizin hızlı yükselişi ile güncel enflasyondan etkilenen hammadde maliyetlerinin artması mobilya fiyatlarının yükselmesine sebep olmaktadır. Bu bağlamada firmaların mobilya pazarında tutunabilmeleri için devlet teşvikleri ile ihracatını hedeflediği mobilya pazarına girmesi veya mevcut pazarın çeşitlendirilmesi amacıyla fuarlara katılım sağlanması ve seyahat giderlerinin karşılanması, hammadde alımı, kaliteli istihdam ile ihracata dayalı üretim yapmaları sağlanmalıdır. Mobilya endüstrinin gelişiminde geleceğe dönük planların yapılması ihracat potansyelinin artırılması ve sektörün dünya mobilya pazarındaki yerini koruması açısından son derece önemlidir. Bu bağlamda mobilya üreten firmaların ihracata uygun ürün taleplerini karşılaması açısından öngörülere sahip olması efektif planlar yapılmasını sağlayacaktır. Bu çalışmada, SWOT analizi yöntemiyle firma ihracatının zayıf ve güçlü yönleri, ihracattaki fırsatları ve tehditleri sunulmuştur. Mobilya üretimi yapan bir firmanın 2018-2022 yılları arası gerçekleşen ihracat verileri ile gelecek üç yılı kapsayan planlama tahminleri yapılmıştır. Araştırmada Box-Jenkins yönteminden biri olan ARIMA modeli parametreleri ACF ve PACF grafiklerinden faydalanılmıştır. Sonuçların elde edilmesinde R programı kullanılmıştır. xvi Bu tez çalışması, gelecekte yapılacak olan çalışmalarda, zaman serisinden faydalanarak tutarlı ihracat tahminlerinin yapılması ve buna bağlı uygun taleplerin karşılanması açısından örnek teşkil etmesi son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
With globalization and rapid technological developments, countries are in constant competition in the world market. In this sense, furniture export has great importance both in the world and in our country. Furniture import and export are affected by natural disasters, political events, war, cyclical situations such as terrorism. The most obvious example is the Covid-19 outbreak. The epidemic slowed down the import and export of furniture and adversely affected foreign trade between countries. According to the results of 2022, the countries that export the most furniture in the world are China, Poland and Germany, respectively. The countries that maintain their place in the world market in furniture imports are the USA, Germany and England. The countries with the highest exports of our country are Iraq, Germany and the USA. The countries with the highest imports are China, Italy and Germany. To take place in the furniture market with the appropriate price policy and model selection by increasing the brand perception to increase the export potential of the companies in the sector. The width of the areas where furniture production will be made, the use of technological machines suitable for the industry and the support of qualified personnel are the most important factors that increase exports. The fact that some countries in the world furniture market offer cheap production costs and logistics services negatively affects the competitiveness of our country in the sector. In addition, the rapid rise of foreign currency in our country and the increase in raw material costs, which are affected by current inflation, cause furniture prices to increase. In this context, in order for companies to hold on in the furniture market, it should be ensured that they enter the furniture market that they target export with state incentives or participate in fairs in order to diversify the existing market and to meet travel expenses, purchase raw materials, quality employment and export-based production. Making future plans in the development of the furniture industry is extremely important in terms of increasing the export potential and preserving the sector's place in the world furniture market. In this context, the fact that furniture producing companies have foresight in terms of meeting the demands for products suitable for export will enable effective plans to be made. This capacity is presented with the SWOT analysis method, the weak and strong competitors of the firm's exports, the limitations and threats in exports. With the export data of a furniture manufacturing company between 2018 and 2022, planning estimates for the next three years were made. In the research, ACF and PACF graphs, one of the ARIMA model parameters, which is one of the Box-Jenkins method, were used. The R program was used to obtain the results. xviii It is extremely important that this thesis study sets an example in future studies in terms of making consistent export forecasts by using the time series and meeting the appropriate demands.