RAFT/MADIX polimerizasyonu ile iyi-tanımlanmış telekelik poliakrilonitril makrofotobaşlatıcısının sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of well-defined telechelic polyacrylonitrile macrophotoinitiator by RAFT/MADİX polymerization
- Tez No: 819029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, RAFT/MADIX polimerizasyon yöntemi kullanılarak iyi-tanımlanmış telekelik poliakrilonitril (PAN) makrofotobaşlatıcısı sentezlendi ve karakterize edildi. Bu amaçla öncelikle RAFT/MADIX polimerizasyonunda kullanılmak üzere yeni bir telekelik fotoaktif zincir transfer ajanı (CTA) sentezlendi. CTA molekülü, benzoin bileşiğinin 2-bromopropaniol bromür ile tepkimesinden elde edilen brom uç fonksiyonlu bromo benzoin (B-Br) fotobaşlatıcısının sodyum O-(2-okso-1,2-difeniletil) karbonditiyoat (bu bileşik benzoin bileşiğinin CS2 ile NaH varlığındaki tepkimesinden elde edildi) ile tepkimesinden elde edildi. Sentezlenen bu yeni ksantat türü CTA ve 4,4′-azobis(4-siyanovalerik asit) (ACVA) başlatıcısı varlığında 60-70 oC'de gerçekleştirilen Akrilonitril (AN) monomerinin RAFT/MADIX polimerizasyonu sonucunda zincirin her iki ucunda bir benzoin fotoreaktif grubu bulunduran iyi tanımlanmış bir poliakrilonitril makrofotobaşlatıcısı (telekelik PAN makrofotobaşlatıcısı, B-PAN-B) elde edildi. Elde edilen PAN makrofotobaşlatıcısının karakterizasyonu FT-infrared, 1H-NMR, GPC, UV-Vis ve floresans teknikleri ile gerçekleştirildi. İlave olarak, sentezlenen bu PAN makrofotobaşlatıcısı siklohekzen oksit (CHO) monomerinin fotokimyasal katyonik polimerizasyonda bir ön polimerler olarak kullanılması ile ABA tipi bir blok kopolimer (PCHO-PAN-PCHO) elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a well-defined telechelic poly(acrylonitrile) (PAN) macrophotoinitiator was syn-thesized using the RAFT/MADIX polymerization method and characterized. For this purpose, firstly, a new telechelic photoactive chain transfer agent (CTA) was synthesized to be used in RAFT/MADIX polymerization. CTA molecule was obtained from the reaction of bromine end-functionalized bromo benzoin (B-Br) photoinitiator, which was obtained by the reaction of ben-zoin compound with 2- bromopropaniol bromide, and sodium O-(2-oxo-1,2-diphenylethyl) car-bodithioate (this compound was obtained from the reaction of benzoin compound with CS2 in the presence of NaH). As a result of RAFT/MADIX polymerization of Acrylonitrile (AN) mono-mer at 60-70 oC in the presence of 4,4′-azobis(4-cyanovaleric acid) (ACVA) initiator and this new xanthate type CTA, a well-defined polyacrylonitrile macrophotoinitiator, which has a ben-zoin photoreactive group at each of both ends of the chain, (telechelic PAN macrophotoinitiator, B-PAN-B) was obtained. The characterization of the obtained PAN macrophotoinitiator was performed by FT-infrared, 1H-NMR, GPC, UV-Vis, and fluorescence techniques. In addition, the synthesized PAN macrophotoinitiators was used as a prepolymer in photoinduced free radical promoted cationic polymerization of cyclohexene oxide (CHO) monomer to obtain ABA type a block copolymer (PCHP-PAN-PCHO).