Zihinsel antrenmanın futbolcularda psikofizyolojik yanıt, seçilmiş fiziksel uygunluk ve psikolojik beceriler üzerine etkisi
Effect of mental training on psychophysiological response, selected physical fitness and psychological skills in football players
- Tez No: 819065
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN, PROF. DR. RIDVAN EKMEKÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, futbolculara uygulanan zihinsel antrenmanın, sporcuların psikofizyolojik yanıt, seçilmiş fiziksel uygunluk parametreleri ve psikolojik becerileri üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya“Sporcuların Psikolojik Becerilerinin Değerlendirilmesi Ölçeği''(SPBDÖ) tüm katılımcılara uygulanarak başlanmış, çeviklik ölçümü İllinois çeviklik testi, esneklik ölçümü otur-uzan esneklik testi, reaksiyon zamanı ölçümü Newtest 1000 cihazı, kalp atım hızı (KAH), kalp atım hızı değişkenliği (KAHD), kalp zihin uyum, maksimum kalp zihin uyum ölçümleri ise HearthMath İnner Balance cihazıyla yapılmıştır. Uygun örneklem yöntemine göre tespit edilen 30 futbolcunun 15'i deney 15'i de kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Deney grubuna fiziksel antrenmanları devam ederken, 12 hafta boyunca haftada 2 kez 40 dk. hedef belirleme, nefes egzersizleri, imgeleme, adım adım gevşeme, farkındalık çalışmaları, dikkat ve odaklanma, olumlu düşünme ve düşünce kontrolünden oluşan zihinsel antrenman programı uygulanmıştır. Bu süreçte fiziksel antrenmanları devam eden kontrol grubuna zihinsel antrenman programı uygulanmamıştır. Araştırmada çalışma öncesi ve sonrası farkın olup olmadığının belirlenmesi için istatistik programında grup içi ”Paired t testi“, gruplar arası farkın olup olmadığına ise ”Indipendent t testi" kullanılarak analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effect of mental training applied to football players on the psychophysiological response, selected physical fitness parameters and psychological skills of the athletes. The study was initiated by applying the“Scale for the Evaluation of Psychological Skills of Athletes”to all participants, agility measurement Illinois agility test, flexibility measurement sit-reach flexibility test, reaction time measurement with Newtest 1000 device, heart rate (HR), heart rate variability (HRV), coherence, and maximum coherence measurements were made with the HearthMath Inner Balance device. 15 of the 30 football players identified according to the appropriate sampling method were assigned as the experimental group and 15 as the control group. While the physical training of the experimental group continues, 40 minutes twice a week for 12 weeks. A mental training program consisting of goal setting, breathing exercises, imagery, step-by-step relaxation, awareness exercises, attention and focus, positive thinking and thought control was applied. In this process, mental training was not applied to the control group whose continued physical training. In-group“Paired t test”in the statistical program to determine whether there is a difference before and after the study; Whether there was a difference between the groups was analyzed using the“Indipendent t test”. According to the analysis findings, there was no statistically significant difference between the experimental and control groups in the mean HR and flexibility and it was found that the mean HRV, heart-mind coherence, maximum heart-mind coherence, agility, reaction time and scale mean were statistically significant in favor of the experimental group observed.