Pektus karinatum hastalarında uygulanan bası korsesi tedavisinin yaşam kalitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of brace treatment on quality of life in patients with pectus carinatum
- Tez No: 819080
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Pektus karinatum çocukluk çağında görülen ikinci en sık göğüs duvarı deformitesidir. Hastaların şikayetleri genellikle göğüs duvarındaki çıkıntıdır. Son yıllarda bası korsesi tedavisi ilk tercih tedavi olarak görülmektedir. Hastalar bası korsesi tedavisi sırasında bazı fiziksel ve psikososyal sorunlar yaşayabilmektedir. Bası korsesi tedavisinde hastaların uyumu, tedaviden alınan sonuç için önemlidir. Çalışmamızdaki amaç pektus karinatum hastalarının bası korsesi tedavisi sırasında yaşadığı fiziksel ve psikososyal sorunları değerlendirmek, hastaların bası korsesi tedavisine uyumunu artırmak, tedaviye uyumsuzluk nedenlerini belirleyerek uyumsuz hastaların tekrar tedavisini sağlamak, yeni tanı almış ve ileride yeni tanı alıp tedavi olmak isteyen hastaların yaşayabilecekleri sorunları öngörerek fiziksel ve psikososyal yönden iyilik halini sağlamaktır. Çalışmaya 2016-2022 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Polikliniğinde pektus karinatum tanısı alan hastalar dahil edildi. Hastaların demografik bilgileri, fizik muayene bası korsesi kullanım süreleri, bası korsesi kullanımı sırasında yaşadığı fiziksel ve psikososyal sorunlar, korse kullanımı öncesi ve sonrası görünüşlerinden memnuniyetleri, hasta dosyaları ve hasta kartları geriye yönelik incelenerek not edildi. Son kontrollerin yapılması amacıyla hastalar poliklinik kontrolüne çağırıldı. Pektus karinatum hastalarının bası korsesi kullanımı sırasında fiziksel ve psikososyal sorunlar hastaların bası korsesini tekrar kullanım isteğini, kullanım süresini ve tedavi sonucundan memnuniyeti etkilemediği görüldü. Günlük kullanım süresi ve tedavi süresi kısa olan hastaların tedavi sonucundan memnuniyetinin düşük olduğu görüldü. Hastalardaki korse kullanımı sırasında en çok görülen sorunun korseyi gizleme duygusu olduğu bulundu. Pektus karinatum hastalarında bası korsesi tedavisi etkinliği ve güvenirliği kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Hastaların tedaviden memnun olmaları için korseye uyumları şarttır. Korseye uyum günlük kullanım süresi ile ilişkilendirilebilir. Hastaların tedaviye uyumunu artırmak için korse kullanımı sırasında yaşadığı sorunlar tedavi başarısı için dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Pectus carinatum is the second most common chest wall deformity observed during childhood. Patients typically complain of a protrusion in the chest wall. In recent years, brace treatment has been considered the primary choice of therapy. Patients undergoing brace treatment may experience some physical and psychosocial issues. Patient compliance during brace treatment is crucial for achieving favorable outcomes. The aim of this study is to assess the physical and psychosocial problems experienced by pectus carinatum patients during brace treatment, enhance patient compliance with brace treatment, identify reasons for non-compliance, ensure the re-treatment of non-compliant patients, and anticipate potential issues faced by newly diagnosed patients or those seeking treatment in the future to promote overall well-being. Material and Methods: Patients diagnosed with pectus carinatum at Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Pediatric Surgery Clinic between 2016 and 2022 were included in the study. Demographic information, duration of brace usage, physical and psychosocial problems encountered during brace usage, satisfaction with appearance before and after brace usage, and patient records were retrospectively examined and documented. Patients were invited for follow-up clinic visits to conduct final assessments. It was observed that the physical and psychosocial problems encountered during brace usage did not significantly affect patients' desire to continue brace usage, duration of usage, or satisfaction with treatment outcomes. Patients with shorter daily usage and treatment durations reported lower satisfaction with treatment outcomes. The most common issue reported by patients during brace usage was the desire to conceal the brace. Brace treatment is an effective and reliable method for treating pectus carinatum patients, with established efficacy. Patient compliance with the brace is essential for treatment success, and compliance may be associated with daily usage duration. Challenges experienced by patients during brace usage should be taken into consideration to improve treatment compliance and success.