Üniversite öğrencilerinin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının değerlendirilmesi: Bir Tıp Fakültesi örneği
Evaluation of university students' attitudes together healthy nutrition: A Medical Faculty example
- Tez No: 819101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Ruhsal ve bedensel iyilik halinin sağlanabilmesi için en temel ihtiyaçlardan biri sağlıklı beslenmedir. Günümüzde bulaşıcı olan ve olmayan hastalıkların temelinde“sağlıksız beslenme”önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma ile Fırat Üniversitesinde eğitim gören tıp fakültesi öğrencilerinin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının araştırılması amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipte kesitsel olan bu araştırmanın evrenini; Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olan 554 kişi oluşturmuştur. Sosyodemografik özellikleri ile ilgili ve SBİTÖ soruları içeren anket uygulanmıştır. Ölçek puanlarının normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testiyle yapılmış, normal dağılıma uymayan verilerde ortanca (minimum-maksimum) değerler verilmiş, Man Whitney U testi, Kruskal Wallis varyans analizi ve Ki-Kare testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF UNIVERSITY STUDENTS' ATTITUDES TOGETHER HEALTHY NUTRITION: A MEDICAL FACULTY EXAMPLE The universe of this cross-sectional study; Fırat University Faculty of Medicine students consisted of 554 people. A questionnaire including questions about sociodemographic characteristics and HEAS was administered. The compatibility of the scale scores with the normal distribution was performed using the Kolmogorov Smirnov test, median (minimum-maximum) values for data that did not fit the normal distribution, Man Whitney U test, Kruskal Wallis analysis of variance and Chi-Square test were done.