Acil servise jeneralize-konvulsiv epileptik nöbet ile başvuran hastaların postiktal durum sürelerini ve status epileptikusa gidişi etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of postictal periods and factors influencing the progression to status epilepticus in patients presenting to the emergency department with generalized-convulsive epileptic seizures
- Tez No: 846629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN ACEHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı acil servise jeneralize-konvülziv epileptik (JKE) nöbet ve/veya nöbet sonrası postiktal durum ile başvuran veya acil serviste JKE nöbet geçiren hastalarda status epileptikusa (SE) gidişi ön gören faktörlerin analiz edilmesidir. Materyal ve Metod: Çalışmaya 01 Ocak 2023 ve 31 Ekim 2023 tarihleri arasında acil servise JKE nöbet ve/veya nöbet sonrası postiktal durum ile başvuran veya acil serviste JKE nöbet geçiren ve verilerine tam olarak ulaşılabilen 18 yaş üstü 157 epilepsi hastası dahil edildi. Çalışmaya dâhil edilen hastaların demografik özellikleri, vital bulguları, ek hastalıkları, kullandıkları antiepileptik ilaçlar, predispozan faktörler, travma varlığı, acilde kullanılan antiepileptik ilaçlar, postiktal süre, takip süresi, takiplerinde yeniden nöbet varlığı ve hastane içi sonlanımları kayıt altına alındı. Hastalardan acil servis başvuru anında hemogram, biyokimya ve kan gazı parametrelerine ek olarak kullandıkları antiepileptik ilaçların düzeyleri de alındı. Takiplerinin 2. Saatindeki kan gazı parametreleri yeniden alındı ve veri formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastalar SE (+) ve (-) hastalar olarak gruplandırıldı. Çalışmamızdaki hastaların %26,7'si (n:42) SE (+) hasta idi. Cinsiyet (p=0,143) ve yaş ortalaması (p=0,543) ile SE varlığı arasında istatiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. SE (+) hastaların %81'i monoterapi, SE (-) %36,5'inin ise politerapi aldığı aldığı tespit edildi (p=0,037). Hastaların demografik verileri ve laboratuvar parametrelerinin SE varlığı ile ilişkisi için yapılan analizlerde son bir hafta içerisinde nöbet varlığı (OR: 17,15, 95% CI: 1,322-222,505, p=0,030), laktat2 (OR: 2,055, 95% CI: 1,367-3,090, p=0,001), nötrofil (OR: 1,758, 95% CI: 11,012- 3,054, p=0.045) laktat0 (OR: 1,520, 95% CI: 1,030-1,283, p=0,006), nabız yükseliği (OR: 1,150, 95% CI: 1,030-1,283, p=0,013) ve lökosit (OR: 0,469, 95% CI: 0,254- 0,868, p=0,016) değerleri SE varlığının bağımsız öngörücüleri idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to analyze factors predicting the progression to status epilepticus (SE) in patients who present to the emergency department (ED) with generalized-convulsive epileptic (GCE) seizures and/or postictal states, or those experiencing GCE seizures in the ED. Materials and Methods: Between January 1, 2023, and October 31, 2023, a total of 157 epilepsy patients aged 18 and above, who presented to the ED with GCE seizures and/or postictal states or experienced GCE seizures in the ED, and whose data could be fully accessed, were included in the study. The demographic characteristics, vital signs, comorbidities, antiepileptic medications used, predisposing factors, presence of trauma, antiepileptic drugs used in the ED, postictal duration, follow-up duration, recurrence of seizures during follow-up, and in-hospital outcomes of the patients included in the study were recorded. At the time of ED admission, in addition to complete blood count, biochemistry, and blood gas parameters, the levels of antiepileptic drugs used by the patients were also collected. Blood gas parameters at the 2nd hour of follow-up were re-collected and documented in the data form. Results: In this study, patients were classified into two groups: those with Status Epilepticus (SE (+)) and those without SE (SE (-)). In this study, 26.7% of the patients (n: 42) were identified as SE (+). No statistically significant differences were observed between the presence of SE and gender (p=0.143) or mean age (p=0.543). It was determined that 81% of SE (+) patients were on monotherapy, while 36.5% of SE (-) patients were on polytherapy (p=0.037). In the analyses of the relationship between patients' demographic data and laboratory parameters with the presence of SE, it was found that the presence of seizures in the last week (OR: 17.15, 95% CI: 1.322-222.505, p=0.030), lactate2 (OR: 2.055, 95% CI: 1.367-3.090, p=0.001), neutrophils (OR: 1.758, 95% CI: 11.012-3.054, p=0.045), lactate0 (OR: 1.520, 95% CI: 1.030-1.283, p=0.006), elevated heart rate (OR: 1.150, 95% CI: 1.030-1.283, p=0.013), and leukocyte count (OR: 0.469, 95% CI: 0.254-0.868, p=0.016) were independent predictors of the presence of SE.