Türkiye'de ulusal hesaplar sisteminde turizm ekonomik hesapları
Tourism economic accounts in the system of national accounts on Turkey
  1. Tez No: 81913
  2. Yazar: HATİCE ALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Turizm, bir kişinin alışılmış çevresi dışındaki bir yere, belirlenmiş bir zaman süresinden daha az bir süre içinde, para karşılığı çalışma amacı olmaksızın yaptığı seyahati içeren faaliyetler olarak tanımlanmaktadır. Buna ziyaret edilen yer tarafından karşılığı verilmeyen bazı zorunlu ve mesleki faaliyetler de dahildir. Turizm istatistikleri, bu faaliyetlere ilişkin bilgilerin derlenmesi, değerlendirilmesi ve çeşitli boyutlarda ortaya konulmasını içeren çalışmalardır. Turizm faaliyetlerinin diğer endüstriyel faaliyetlerle karşılaştırılabilmesi için, bugüne kadar daha çok talep yönü ile ele alınmış olan sektörel istatistiklerin, arz yönü ile de değerlendirilmesi önemlidir. Ülkelerarası milli hesapların karşılaştırılabilmesi için Birleşmiş Milletler Ulusal Hesaplar Sistemini oluşturmuştur. Turizm Ekonomik Hesapları turizmin ulusal hesaplar içerisindeki gerçek yerinin belirlenmesine yardımcı olacak turizme ilişkin verileri, arz ve talep açısından uyumlaştırarak sistem içine yerleştirilmesi amacı taşıyan yardımcı bilgiler niteliğindedir.“Türkiye'de Ulusal Hesaplar Sisteminde Turizm Ekonomik Hesapları”adlı çalışmamızda; hesapların tanım ve kavramları ile ilgili olarak literatür tarama çalışması yapılmış olup, Türkiye için mevcut verilerle oluşturulabilecek tablolar düzenlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Tourism comprises the activities of persons travelling to and staying in places outside their usual environment for not more than one concecutive year for leisure, business and other purposes. Travelling for some essential business and professional activities, which main purpose is not to earn money, is also covered by tourism. Tourism statistics is defined to collect and evaluate the data related to these activities. It is important to evaluate both demand and supply aspects of tourism with other industrial activities. United Nations National Accounts System was formed to be able to compare national accounts within countries. Tourism Economic Accounts is the ancillary accounts which reconciles both demand and supply side of tourism in the context of system of national accounts. In this study“Tourism Economic Accounts in the System of National Accounts on Turkey”important definitions, concepts and some tables which are possible to be filled with existing data are presented.