Edirne il merkezindeki yaşlılarda aile fonksiyonelliği ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of family functionality and affecting factors of the elderly in Edirne provincial center
- Tez No: 819151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmamızda Edirne il merkezinde yaşayan yaşlıların aile fonksiyonelliğinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Edirne il merkezindeki Aile Sağlığı Merkezleri'ne kayıtlı, 65 yaş ve üzeri 394 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, katılımcıların sosyodemografik özelliklerini, kronik hastalık durumlarını, aile üyeleri ile ilişkilerini sorgulayan 26 soru ve Aile APGAR (adaptation, partnership, growth, affection, resolve) Ölçeğini içeren 5 soruluk anket ile toplanmıştır. Çalışmada elde edilen anket verilerinin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri, histogram ve olasılık grafikleri, çarpıklık basıklık değerleri ile belirlenmiştir. Tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. Çoklu grupların ileri analizinde de Bonferroni düzeltmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to determine the family functionality and affecting factors of the elderly, living in Edirne city center. The study was carried out with 394 participants aged 65 and over, registered to Family Health Centers in the Edirne city center. The data were collected by a questionnaire with 26 questions questioning the sociodemographic characteristics of the participants, their chronic disease status, and their relationships with family members, and a 5-question questionnaire including the Family APGAR (adaptation, partnership, growth, affection, resolve) Scale. The suitability of the questionnaire data obtained in the study to normal distribution was determined by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, histogram and probability graphs, skewness kurtosis values. Descriptive statistics, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Spearman correlation tests were used. Bonferroni correction was also made in the further analysis of multiple groups.