Edirne il merkezi evde sağlık birimine kayıtlı 65 yaş ve üzeri hastaların beslenme düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional levels of patients aged 65 years an over registered in Edirne city center home care unit
  1. Tez No: 819152
  2. Yazar: EMİRCAN DOLUNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER SEZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Edirne il merkezinde evde bakım hizmeti alan 65 yaş ve üzeri hastaların malnutrisyon durumlarını, bu duruma etki edebilecek faktörleri ve bakım veren kişilerin malnutrisyon üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Çalışmanın evrenini Edirne il merkezinde evde sağlık birimine kayıtlı 65 yaş ve üzeri kişiler oluşturmaktadır. Çalışma 168 katılımcı ile yapılmıştır. Anketin ilk 16 sorusu hastaların sosyodemografik özelliklerini, gelir düzeyini, evde bakımdan hizmet alma süresini, beslenme biçimini, Omron M7 Intelli IT isimli dijital tansiyon aleti ile elde edilen kan basıncı değerini ve Tanita AB-140 M isimli cihaz ile bel çevresi, abdominal ve iç organ yağ ölçüm değerlerini içermektedir. Sonraki 4 soru bakım hizmeti veren kişilerin yakınlık dereceleri, eğitim durumları ve maddi gelir elde edip etmediklerini sorgulamaktadır. Anket son olarak MNA ölçeğini içermektedir. Katılımcıların 47'si (%28) erkek ve 121'i (%72) kadın olarak saptanmıştır. Katılımcıların ortalama yaşı 80,65±8,586 (minimum yaş:65, maksimum yaş:97) olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların MNA-SF puan ortalaması 14 puan üzerinden 10,33±2,60 olarak bulunmuştur. MNA toplam değerlendirme puan ortalaması ise 30 puan üzerinden 21,36±4,55 olarak bulunmuştur. Toplam MNA puanı ile beslenme biçimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (p=0,002) ve oral yolla beslenenlerin MNA'dan daha yüksek puan aldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to examine the malnutrition status of patients aged 65 years and over receiving home care services in Edirne city center, the factors that may affect the malnutrition and the effects of caregivers. The population of the study consists of people aged 65 and over who are registered in the home care unit in Edirne city center. The study was conducted with 168 participants. The first 16 questions of the questionnaire included sociodemographic characteristics of the patients, income level, duration of receiving home care services, diet, blood pressure value obtained with Omron M7 Intelli IT digital sphygmomanometer; and waist circumference, abdominal and visceral fat measurement values with Tanita AB-140 M device. The next 4 questions asked about the degree of intimacy, educational status and financial income of the caregivers. Finally, the questionnaire includes the Mini Nutritional Assessment (MNA) Scale. Forty-seven (28%) of the participants were male and 121 (72%) were female. The mean age of the participants was 80.65±8.586 (minimum age: 65, maximum age: 97). The mean Mini Nutritional Assessment - Short Form (MNA-SF) score of the participants was 10.33±2.60 out of 14 points. The mean MNA total assessment score was 21.36±4.55 out of 30 points. A statistically significant difference was found between the total MNA score and diet (p=0.002) and those who were fed orally scored higher on the MNA.