Suç teorileri içinde Chicago Okulu'nun yeri ve önemi
The Place and importance of Chicago School within the context on criminal theories
  1. Tez No: 81917
  2. Yazar: RAHŞAN BALAMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Chicago Okulu Sosyoloji Bölümü 1892-1940 yılları arasında sosyoloji disiplininin başat ekollerinden biri olmuştur. Okul, akademik sosyolojinin kurumsallaşmasında ve sosyolojinin disiplin olarak kabul görmesinde etkili olmuştur. Modern sosyolojinin başlangıcına işaret eden Chicago Okulu, özellikle kent ve suç çalışmalarıyla dünyaca tanınır. Okulun sosyolojik teori ve araştırmaya katkılarıyla tanınan Park, Burgess, Thomas, Wirth, Shaw ve McKay gibi temsilcileri kent suçluluğu çalışmalarının yapılmasına öncülük ederek Chicago Okulu'nun ün kazanmasında aktif rol oynamışlardır. Chicago sosyologları ekolojik yöntemi kullanarak şehirdeki suç dağılımını, sokak hayatını, suçun etnografisinin boyutlarını araştıran ve bugün için bile değerini koruyan suç sosyolojisi açısından önemli çalışmalar yapmışlardır. Chicago sosyologları suçu, yasal davranışı teşvik eden ve sapkın davranışı teşvik etmeyen güçlü sosyal bağlar oluşmadığında görülen bir olgu olarak ele alırlar. Bu tür bir sosyal organizasyonsuzluk bir araya gelen ve açık normları olan istikrarlı bir sosyal yapı geliştirme fırsatına sahip olmayan yeni göçmen nüfusun şehire yerleşmesiyle başlayan süreçle açıklanır. Chicago Okulu suç çalışmaları suç problemiyle ilgilenilmesinde ve suç olgusunun anlaşılmasında umut verici olmuştur. Suç oranlarını etkileyen değişkenlerden bazılarının anlaşılmasını sağlayarak kontrol mekanizmalarının önemine dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Department of Sociology at Chicago School has been the one of the dominant schools between 1892 and 1940. The school has been quite effective in institutionalization of academic sociology and recognition of sociology as a discipline. Chicago School, which marks the beginning of modern sociology, has become famous all over the world particularly for its urban and crime studies. The representatives of the school, eg. Park, Burgess, Thomas, Wirth, Shaw and McKay, who are well known with their contributions to sociological theory and research, have been the pioneers of the urban crime studies are still valuable in terms of crime sociology. Chicago sociologist studies the crime as a phenomenon that encourages legal behaviour and discourages deviant behaviour and that emerges when social links have not been constituted. This kind of a lack of social organization emphasizes the importance of the that process begins with the settlement in the city by a new immigrant population that comes together and that does not have the opportunity to develop a stable social structure which has apparent norms. The crime studies of Chicago School has been hopeful in dealing with crime problems and understanding crime phenomenon. They have drawn attention to the significance of control mechanisms by ensuring the comprehension of some of the variants that affect crime rates.