Lokorejyonel kemoterapi amaçlı yeni bir doku iskelesi geliştirilmesi
Development of a new tissue scaffold for locoregional chemotherapy
  1. Tez No: 819232
  2. Yazar: GİZEM FATMA ERGÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIK KAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kanser, anormal gen mutasyonlu hücrelerin kontrolsüz çoğalmaları sonucu oluşan bir hastalık türüdür. Kanserin tedavisinde kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi gibi yöntemlere başvurulmaktadır. Cerrahi, katı tümörler için sık başvurulan yöntemlerden biridir. Cerrahi tedavi ile iyi huylu tümörlerde başarılı sonuçlar elde edilmesine rağmen kötü huylu tümörlerde, tedavi sonrası genellikle nüks oluşumu gözlemlenmektedir. Bu sebeple, nüks oluşumuna karşı tedavi sonrası adjuvan kemoterapötikler uygulanmaya devam etmektedir. Ancak, yüksek ilaç toksisiteleri, çoklu ilaç dirençleri ve uzun süreli tedavi rejimleri gibi birçok sınırlandırma, klinik onkoterapiyi başarısızlık ile sonuçlandırmaktadır. Bu sebeple klinikte hedefe yönelik yerel ilaç taşıma sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Akıllı ilaç sistemleri, biyomalzemelerin hedef dokuda kontrollü salım mekanizmalarının yönetilebilmesi açısından çeşitli avantajlar sunmaktadır. Tez kapsamında, nüksün engellenmesi amacıyla DOKS yüklü OEGMEMA ve PLGA/OEGMEMA doku iskelelerinin etkinliği in-vitro testler ile belirlenmiştir. Sonuçlar, ilaç salım profilleri ile her iki doku iskelesinin de farklı yapıda kanser türleri için potansiyel bir implante edilebilir ilaç taşıma sistemi olabileceğini doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer is a type of disease that occurs as a result of uncontrolled proliferation of cells with abnormal gene mutations. In the treatment of cancer, methods such as chemotherapy, radiotherapy and surgery are used. Surgery is one of the most frequently used methods for solid tumors. Although successful results are obtained in benign tumors with surgical treatment, recurrence is usually observed in malignant tumors after treatment. For this reason, adjuvant chemotherapeutics continue to be applied after treatment against recurrence. However, many limitations such as high drug toxicities, multi-drug resistances, and long-term treatment regimens result in failure of clinical oncotherapy. For this reason, there is a need for targeted local drug delivery systems in the clinic. Smart drug systems offer several advantages in terms of managing the controlled release mechanisms of biomaterials in the target tissue. Within the scope of the thesis, the efficacy of DOX loaded OEGMEMA and PLGA/OEGMEMA scaffolds was determined by in-vitro tests in order to prevent recurrence. The results confirmed that both scaffolds with their drug release profiles could be a potential implantable drug delivery system for different types of cancer.