Histolojik olarak hepatosellüler karsinoma tanılı hastalarda tümörün histolojik ve morfolojik özelliklerinin karşılaştırılması
The place and clinical importance of pans/pandas in stuttering cases
- Tez No: 862860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KARAOĞULLARINDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Primer karaciğer kanserlerinin en sık nedeni olan hepatosellüler karsinoma (HSK) aynı zamanda kanserden ölümlerin önde gelen sebeplerinden biridir.Bu yüzden çalışmamızda hastalığın prognozunu öngörmek, yaşam süresi üzerine etkili faktörleri değerlendirmek için tümörün histopatolojisi ve radyolojik morfolojisini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamızda tümörün histopatolojisini ve morfolojisini ; hastanın kliniği, etiyolojik faktörler, sirotik zemin varlığı, portal invazyon, lökorejyonel tedavi veya sistemik kemoterapi alma , hastanın karaciğer fonksiyon testleri gibi parametrelerle kıyaslayıp yaşam süresi , prognoza etkisi ve anlamlılığını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ocak 2015 – Ocak 2022 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine başvuran HSK tanısı almış hastalar retrospektif olarak taranarak gerçekleştirildi. Bu amaçla hastanemiz bilgi sistemi kayıtlarında yer alan mevcut yıllar arasında tanı almış 350 hasta incelendi ve hastanemizden histopatolojik tanısı olan, 18 yaş ve üstü, dinamik MRG (magnetik rezonans görüntüleme) ve/veya trifazik BT (bilgisayarlı tomografi) ile takibi olan 124 hasta çalışmaya alındı. Bu hastaların demografik özellikleri (yaş,cinsiyet) ve tanı sırasında siroz varlığı ,hastaların etiyolojileri (NAFLD, hepatit, otoimmun) ve bunların sağkalım üzerine etkisi değerlendirildi ve hastalığın surveyinde önemli olan veriler eklendi. Tümörün morfolojik özellikleri dinamik MR ve/veya trifazik BT'ye göre belirlendi. Hastanın tanı sırasındaki bu görüntülemeleri değerlendirilirken portal ven invazyonu, tümörün boyutu, tümör fokalitesi/ tümörün infiltrasyonu incelendi. Tümörün diferansiyasyon derecesi; biyopsi ile tanı konulan hastaların histopatolojik değerlendirilmesine göre belirlendi. Bu değerlendirme yapılırken 2019 Dünya Sağlık Örgütü'nün tümör serileri sınıflandırmasının tanımlanmış üç kademeli sistemi kullanıldı ve iyi, orta, kötü diferansiye olarak sınıflandırıldı1 .Hastalığın tanı sırasında şiddetinin tespiti açısından Child-Turcotte-Pugs (total bilirubin, assit, hepatik ensefalopati, serum albümin, INR) sınıflaması kullanıldı. Bu sınıflandırma ile hastanın tanı sırasında klinik durumu, karaciğer rezervi ve hastalığın sağ kalımı üzerine ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 124 hastanın ortalama yaşı 63.5 olup , hastaların %86.3'ü erkek,% 13.7 'si kadındı. Etyolojik faktör olarak en sık hepatitler (%71) izlendi ve HSK'nın %59.7' si sirotik zeminde geliştiği görüldü. Hastaların %61.3'ünün kompanse siroz olduğu izlendi. Hastaların ortalama yaşam süresi 21.6 aydı. Tümörün histopatolojik olarak %34.7'si iyi diferansiye, %28.2'si orta diferansiye, %37.1'i kötü diferansiye tümör olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Hepatocellular carcinoma (HCC), the most common cause of primary liver cancer, is also one of the leading causes of cancer deaths. Therefore, in our study, we aimed to compare the histopathology and radiological morphology of the tumor to predict the prognosis of the disease and to evaluate the factors affecting survival. In our study, we aimed to compare the histopathology and morphology of the tumor with parameters such as the patient's clinic, etiological factors, presence of cirrhotic background, portal invasion, leukoregional or systemic chemotherapy, liver function tests of the patient and to evaluate the effect and significance on survival and prognosis. Materials and Methods: Our study was performed by retrospectively screening patients diagnosed with HCC admitted to Çukurova University Faculty of Medicine Hospital between January 2015 and January 2022. For this purpose, 350 patients diagnosed between the current years in our hospital's information system records were examined and 124 patients with histopathologic diagnosis, aged 18 years and older, with dynamic MRI (magnetic resonance imaging) and/or triphasic CT (computed tomography) follow-up were included in the study. Demographic characteristics (age, gender), presence of cirrhosis at the time of diagnosis, etiologies (NAFLD, hepatitis, autoimmune) and their impact on survival were evaluated and data important in disease surveillance were added. Morphological features of the tumor were determined according to dynamic MRI and/or triphasic CT. Portal vein invasion, tumor size, tumor focality/tumor infiltration, and tumor size were evaluated at the time of diagnosis. The degree of differentiation of the tumor was determined according to the histopathological evaluation of patients diagnosed by biopsy. During this evaluation, the three-tier system defined by the 2019 World Health Organization classification of tumor series was used and classified as well, moderately, poorly differentiated. Child-Turcotte-Pugs classification (total bilirubin, ascites, hepatic encephalopathy, serum albumin, INR) was used to determine the severity of the disease at diagnosis 1. With this classification, the clinical status of the patient at the time of diagnosis, liver reserve and its relationship with the survival of the disease were evaluated. Results: The mean age of the 124 patients included in the study was 63.5 years, 86.3% were male and 13.7% were female. The most common etiologic factor was hepatitis (71%) and 59.7% of HCC developed on a cirrhotic background. Compensated cirrhosis was observed in 61.3% of patients. The mean survival was 21.6 months. Histopathologically, 34.7% of the tumors were well differentiated, 28.2% were moderately differentiated and 37.1% were poorly differentiated. According to the degree of differentiation, there was no difference between the groups in terms of age, gender, etiological factors, cirrhotic background, portal invasion, leukoregional or systemic chemotherapy.