Çocukluk deneyimleri ve duygu düzenleme güçlüğünün sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarını yordama gücü
The predictive power of childhood experiences and emotion regulation difficulties for trait anger and anger expression styles
  1. Tez No: 819321
  2. Yazar: RANA AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELDA YILDIZ ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmanın amacı, beliren yetişkinlerin duygu düzenleme güçlüğü ve çocukluk deneyimlerinin sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarını yordama gücünü tespit etmektir. Bu çalışma ilişkisel taramanın kullanıldığı betimsel bir araştırmadır. Kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen örneklem grubunda toplam 388 beliren yetişkin bulunmaktadır. Araştırmada; Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Deneyimleri Ölçeği, Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzları Ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS-25 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Beliren yetişkinlerin sürekli öfkelerinin ve öfke ifade tarzlarının cinsiyetlerine göre farklılaşıp farklılaşmaması t-testi ile, yaş ile ilişkisi Pearson Korelasyon Katsayısı ile analiz edilmiştir. Duygu düzenleme güçlüğü, çocukluk deneyimleri ile sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının birbirleri ile ilişkisi Pearson Korelasyon Katsayısı ile test edilmiştir. Duygu düzenleme güçlüğü ile çocukluk deneyimlerinin sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarını yordayıp yordamadığı Aşamalı Regresyon Analizi ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda sürekli öfke ve öfke ifade tarzlarının cinsiyete göre farklılaşmadığı ancak yaş ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeğinin alt boyutlarından dürtü boyutu ile Çocukluk Deneyimleri Ölçeği alt boyutlarından çocuklukta tehdit içeren anılar birlikte pozitif bir biçimde sürekli öfkenin %36'sını açıklamaktadır. Yine Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeğinin alt boyutlarından strateji ve dürtü boyutları ile Çocukluk Deneyimleri Ölçeği alt boyutlarından çocuklukta boyun eğdirici anılar birlikte öfkeyi içe atmanın %29'unu pozitif bir biçimde açıklamaktadırlar. Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeğinin dürtü boyutunun öfkeyi dışa yansıtmanın %23'ünü pozitif bir biçimde yordamaktadır. Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeğinin dürtü ve kabul etmeme alt boyutları ile Çocukluk Deneyimlerinin çocuklukta değersizlik içeren anılar alt boyutu birlikte öfke kontrolünün %23'ünü pozitif yönde anlamlı biçimde yordamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the predictive power of emerging adults' difficulty in emotion regulation and childhood experiences of trait anger and anger expression styles. This study is a descriptive research using relational scanning. There are 388 emerging adults in the sample group selected by convenience sampling method. In the research; Personal Information Form, Childhood Experiences Scale, Regulation Difficulty Scale, and Trait Anger and Anger Expression Styles Scale were used as data collection tools. Research data were analyzed through the SPSS-25 program. Whether the trait anger and anger expression styles of emerging adults differ according to their genders was analyzed with the t-test, and its relationship with age was analyzed with the Pearson Correlation Coefficient. The relationship between difficulty in emotion regulation, childhood experiences, and trait anger and anger expression styles was tested with the Pearson Correlation Coefficient. Stepwise Regression Analysis was used to determine whether emotional regulation difficulties and childhood experiences predict trait anger and anger expression styles. As a result of the analyzes, it was determined that trait anger and anger expression styles did not differ according to gender, but were related to age. The impulse dimension, which is one of the sub-dimensions of the Difficulty in Emotion Regulation Scale, and the memories containing threats in childhood, which are the sub-dimensions of the Childhood Experiences Scale, together explain 36% of trait anger in a positive way. Again, strategy and impulse dimensions from the sub-dimensions of the Difficulty in Emotion Regulation Scale and submissive memories in childhood from the sub-dimensions of the Childhood Experiences Scale together positively explain 29% of anger-in. The impulse dimension of the Difficulty in Emotion Regulation Scale positively predicts 23% of anger expression. The impulse and rejection sub-dimensions of the Difficulty in Emotion Regulation Scale and the memories of childhood experiences with worthlessness positively predicted 23% of anger control in a significant way.