İlköğretimin 1. kademesinde sınıf öğretmenliğinden mezun olma koşulunun aranmaması
There 1 snt a condition which is graduate from primary school teacher of elemantary at leval
- Tez No: 81935
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, formasyon almadan sınıf öğretmenliğine atanan kişilerin, öğretmenlik davranışlarını ne ölçüde gösterdiklerini belirleyerek, bu kişilerin eksikliklerini ortaya koymak, bunları giderebilecek çözüm yolları önermektir. Araştırma 1997 - 1998 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinin, Altındağ, Bala, Keçiören ve Mamak ilçelerindeki, 25 devlet okulunda görev yapan ve şans yolu ile belirlenen 75 öğretmenle sınırlıdır. 75 öğretmenin sınıf içi etkinliklerini belirlemek için araştırmacı tarafından anket formu geliştirilmiştir. Geliştirilen anket formu ile: Kıdemli öğretmenlerden, okul müdürlerinden ve müfettişlerden görüş alınmıştır. Aynı anket formu araştırmacı tarafından gözlem formu olarak kullanılmış ve 75 formasyon almayan öğretmenin sınıf içi etkinlikleri gözlenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda testin güvenirliği SPSS programı aracılığıyla 0,95 olarak hesaplanmıştır. Veriler alt problemler doğrultusunda gruplanmış ve her grubun yüzde (%) ve ağırlıklı ortalamaları bulunmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle sıralanmıştır; 1. Formasyon almadan öğretmenlik yapanlar Kıdemli öğretmenlerden 2.28; Okul müdürlerinden 2.53; müfettişlerden 2.26; uzmandan 2.80 ağırlıklı ortalama puan almışlardır. Bu verilere göre öğretmenler kıdemli öğretmenlere, okul müdürlerine, müfettişlere ve uzmana göre sınıf içi etkinlikleri arasıra göstermektedirler. 2. Formasyon almadan sınıf öğretmenliği yapanların alan bilgisi, öğretme yöntem ve teknikleri, ölçme ve değerlendirme konularında yeterli olmadıkları söylenebilinir.Ill Bu sonuçlara göre formasyon almadan öğretmenlik yapan kişiler, öğretmenlik alanında yeterli görülmemektedirler. Bu yetersizliklerini giderecek şekilde hizmet içi eğitim kursundan geçirilmelidirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to identify the behaviour of the individuals who have been appointed as class teachers without receiving the formal training, to identify their shortfalls, to recommend solutions to eliminate such shortfalls. This research was conducted during the 1997-1998 academic year, on the class activities of 75 teachers picked at random, and limited to the schools at Altındağ, Bala, Keçiören, Mamak counties of Ankara and assigend to 25 government schools. A questionnaire was prepared by the researcher to identify the activities in class of the 75 teachers. The views of the senior teachers, school principals and inspectors were obtained through the questionnaires. The same questionnaire was used by the researcher for observation and the class activities of the 75 teachers who have not received formal training were observed. The reliability of the in keeping with the data obtained, was calculated as 0,95 through the SPSS program. The data compiled was grouped as sub- problems and the percentage and mean averages of each group were used. The results obtained from the research are listed as below; 1. The teachers who teach without undergoing formal training have received 2,28 average points from the senior teachers, 2,53 points from the principals, 2.26 points from the inspectors and 2.80 points from the researcher. These data reveal that according to senior teachers, principals, inspectors and the expert, people who start teaching without the formal training only show class activities from time to time.2. It can be said that teachers who start teaching without formal training fall short in the field they are teaching, in the instruction method and techniques and measuring and evaluation. In order to overcome the shortfalls mentioned above these teachers who teach without the formal training should be given on the inservice training.