İlköğretim okullarında sınıf öğretmenlerinin resim-iş dersi programını uygulamada karşılaştıkları güçlükler üzerine bir çalışma
A Study on the found difficulties of class teachers in the primary education schools at the application of drawing work lesson program
  1. Tez No: 81948
  2. Yazar: HATİCE KIRAÇ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim okullarında sınıf öğretmenlerinin Resim-iş dersi programını uygulamada karşılaştıkları güçlükler belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evreni Ardahan İli Merkez, Çıldır ve Göle İlçeleri İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenler oluşmuştur. Bu öğretmenlerden gönüllülük esasına göre seçilen 100 öğretmen örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın alt problemlerine ilişkin veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan ve 30 sorudan oluşan anket formu ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde madde ortalama ve genel ortalama değerleri kullanılmıştır. Toplanan verilere uygulanan istatistiksel analizler sonucunda elde edilen veriler şöyle özetlenebilir: 1. Sınıf öğretmenleri Resim-iş derslerinde yer alan hedefleri okul ve bölge şartlarına uyarlamada, programın hedef davranışlarını sınıf seviyesi ve bireysel farklıkları gözeterek planlamada, programın hedeflerini ön şart niteliğinde olan davranışların kazanılmamış olduğu durumlarda gerçekleştirmede güçlükle karşılaşmaktadırlar. Hedef ve davranışların işe vuruklaştırılmasında karşılaşılan güçlükler çoğu cinsiyete ve deneyime göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. 2. Sınıf öğretmenleri Resim-iş dersi programında yer alan hedef ve davranışlara uygun araç-gereci bulmada, bölge ve okul olanakları doğrultusunda davranışları öğrenciye yapma imkanı vermede, uygun yöntem ve teknikleri bulmada, konulan anlamada ve öğrenci seviyesine uyarlamada, hedef ve davranışları bireysel farklılıklarıgözeterek gerçekleştirmede konular ile elerse ayrılan süreyi dengede tutmada, eğitimin niteliğini etkileyen faktörleri kullanmada, hedefler ve konular arasında bağlantı kurmada programda yer alan eğitim durumlarını uygulamada güçlük çekmektedirler. Resim-iş dersinde öğretme ortamı düzenleme ve eğitim durumlarını gerçekleştirme ile ilgili olarak karşılaşılan güçlüklerin büyük çoğunluğu cinsiyet ve deneyime göre farklılık göstermektedir. 3. Sınıf öğretmenleri programda var olan örnek değerlendirme etkinliklerini uygulamada, programda yer alan hedef ve davranışlara uygun değerlendirme etkinlikleri bulmada, programı uygularken bireysel farklılıklara uygun değerlendirme ölçütleri bulmada ve her hedef davranışa uygun değerlendirme etkinliği düzenlemede güçlükle karşılaşmaktadırlar. Resim-iş dersinde değerlendirme faaliyetlerini gerçekleştirme ile ilgili olarak karşılaşılan güçlüklerin büyük çoğunluğu cinsiyete ve deneyime göre anlamlı bir farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this research it is tired to specify the found difficulties of class teachers in the Primary Education schools in the applications of drawing- work lesson program. The research universe consists of the teachers who study in Ardahan city, central Çıldır and Göle counties' Primary Education schools. Among these teachers voluntarily chosen 100 teachers form the sampling group. The data about the sub-problem of the research is obtained through 30- question-interview-form prepared by the researcher, in the analysis of data, item average and general average values are used. The data obtained from the conclusion of the statistical analyses which are applied to the received data, may be summarised as in the following: 1. Class teachers find difficulties adapting the aims in Drawing-work lesson to school and regional conditions, planning the programs behaviral objectives by considering the class level and the individual differences, and realising the targets of the program in case of not having behaviours which are in the character of prerequest. Most of the found dif Acuities operationaling the behaviral objectives to work show a significant difference depending on gender and experience. 2. Class teachers have difficulties having the proper tools for the behaviral objectives which take place in the program, finding convenient methods and techniques, understanding the subjects and adapting them to the students, realising behaviral objectives by considering the individual differences, balancing the subject, and the assigned duration for the lesson, employing the factors that affectIV the characteristics of education, setting a connection between behaviral objectives and subjects, and applying the education postures which take place in the program. Most. of the found difficulties related with the arrangement of teaching place in drawing-work lesson and realising education postures indicate a significant difference depending on gender and experience. 3. Class teachers have difficulties applying sample evaluation activities in the program, finding the evaluation activities convenient to the targets and behaviours which take place in the program, finding proper evaluation criterion for the individual differences while applying the program, and arranging evaluation activities which are convenient with each behaviral objectives. Most of the found difficulties related with realising the evaluation activities in drawing-work lesson show a significant difference depending on gender and experience.