Akne vulgaris etyopatogenezine demodex spp kolonizasyonunun etkisi ve demodex spp sayısı ile hastalık şiddeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Effect of demodex spp colonization on acne vulgaris etiopatogenesis and evaluation of the relationship between demodex ges number and disease severity
- Tez No: 819486
- Danışmanlar: PROF. CAN CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Akne vulgaris; pilosebase üniteyi tutan multifaktöriyel ve poligenik etkilerle ortaya çıkan ve akut alevlenmelerle seyreden kronik inflamatuar bir dermatozdur. Etiyopatogenezinde pek çok etken suçlanmakta ise de; etkileşim mekanizmaları henüz net bir şekilde ortaya koyulamamıştır. Benzer şekilde derinin en büyük çaplı ve karmaşık organizması olan Demodex akarının da deri üzerine patolojik etkileri henüz net bir şekilde bilinmemektedir. Bununla birlikte akne vulgaris'in etiyopatogenezi ve Demodex spp'nin patolojik etkilerinin bazı yönlerden ortak özellikler gösterdiği saptanmıştır. Biz de akne vulgaris etiyopatogenezinde yer alması olası olan Demodex spp'yi, akne vulgaris şiddetine göre değerlendirmek amacıyla çalışmamızı planladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Akne vulgaris grubuna 103 kişi kontrol grubuna ise sağlıklı 76 kişi dahil edildi. Akne hastalarının şiddeti Global Akne Derecelendirme Skoru (GADS) kullanılarak belirlendi. Malar lokal skor ve gövde lokal skor ayrıca not edildi. Hasta ve kontrol grubunda malar ve gövde ön yüzden Standardize Yüzeyel Deri Biyopsisi (SYDB) örneklemesi yapıldı. Her iki alandaki D. folliculorum, D. brevis ve larva sayıları ayrı ayrı not edildi. BULGULAR ve SONUÇ: Çalışmamız, literatürde incelediğimiz kadarıyla akne vulgarisi yaş ve şiddete göre sınıflayan, malar bölgeye ek olarak GADS'da yer alan bir başka seboreik alan olan göğüs ön yüzden de SYDB yapılan ve D. folliculorum'a ek olarak D. brevis sayısını da inceleyen ilk çalışmadır. Akne grubunda şikayetlerinin başladığı yaş ortalaması 15,74 (±2,80) idi. Hesaplanan GADS skoru sayısal değer ortalaması 17,63 (±6,81) idi. 59 kişi (%57,3) hafif şiddette, 40 kişi (%38,8) orta şiddette, 4 kişi (%3,9) şiddetli grupta yer aldı. GADS'da tek taraflı malar lokal skora bakıldığında ortalama değer 4,97 (±1,67) idi. Yine aynı şekilde gövde lokal skoru ayrıca ele alındığında ortalama 1,83 (±3,03) idi. Akne grubunda GADS ile malar Demodex spp arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı saptanmadı (p=0,41). Cinsiyete göre; GADS erkeklerde 21,597,04, kadınlarda 16,226,18 olarak sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
AIM: Acne vulgaris; It is a chronic inflammatory dermatosis that occurs with multifactorial and polygenic effects involving the pilosebaceous unit and progresses with acute exacerbations. Although many factors are accused in its etiopathogenesis; The interaction mechanisms have not been clearly revealed yet. Similarly, the pathological effects of the Demodex mite, which is the largest and most complex organism of the skin, are not yet clearly known. However, it has been determined that the etiopathogenesis of acne vulgaris and the pathological effects of Demodex spp show common features in some aspects. We planned our study to evaluate Demodex spp, which is likely to be involved in the etiopathogenesis of acne vulgaris, according to the severity of acne vulgaris. REASON AND METHOD: 103 people were included in the acne vulgaris group and 76 healthy people were included in the control group. The severity of acne patients was determined using the Global Acne Rating Score (GARS). Malar local score and trunk local score were also noted. Standardized Superficial Skin Biopsy (SSSB) sampling was performed from the malar and anterior trunk of the patient and control groups. The numbers of D. folliculorum, D. brevis and larvae in both areas were noted separately. RESULTS and CONCLUSION: Our study is the first study that classifies acne vulgaris according to age and severity, and examines the number of D. folliculorum and D. brevis in the malar region and additionally on the anterior chest, another seborrheic area in GADS. The mean age at which the symptoms started in the acne group was 15.74 (±2.80). The mean numerical value of the calculated GADS score was 17.63(±6.81). 59 people (57.3%) were in the mild severity group, 40 people (38.8%) were in the moderate severity group, and 4 people (3.9%) were in the severe group. When the unilateral malar local score was examined in GADS, the mean value was 4.97(±1.67). Likewise, when the trunk local score was taken separately, the mean was 1.83 (±3.03). The relationship between GADS and malar Demodex spp in the acne group was not statistically significant (p=0.41). By gender; The GADS was 21.59±7.04 in men and 16.22±6.18 in women.