Gestasyonel diyabeti olan ve olmayan gebelerde fiziksel fonksiyon ve aktivite düzeylerine etki eden faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting physical function and activity levels in pregnancy with and without gestational diabetes
  1. Tez No: 819485
  2. Yazar: ZEHRA ALEYNA AYKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKİM ÇITAK KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı gestasyonel diyabeti (GDM) olan ve olmayan gebelerin fiziksel fonksiyon ve aktivite düzeyleri ile GDM'ye ve GDM'de fiziksel aktiviteye yönelik bilgilerini karşılaştırmak, bu parametrelere etkisi bulunabilecek faktörlerle ilişkilerini incelemektir. Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine ayaktan başvuran GDM'li (n=40) ve GDM'siz (n=40) toplam 80 gebe çaslışmaya dahil edilmiştir. Fiziksel aktivite ve fonksiyon düzeyleri Gebelik Fiziksel Aktivite Anketi-GFAA ve Kısa Fiziksel Performans Bataryası-KFPB; egzersiz inanışları Egzersizin Yararları/Engelleri Ölçeği-EYEÖ; gebelik semptomları Gebelik Semptom Envanteri-GSE ve Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği-TGDÖ; genel sağlık ve yaşam kaliteleri Nottingham Sağlık Profili-NSP; GDM ve GDM'de fiziksel aktiviteye konusundaki bilgi düzeyleri GDM'ye İlişkin Bilgi Testi-GDMBT ve Gebelik Diyabetinde Fiziksel Aktivite Bilgisi Anketi-GDFABA kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare physical function and activity levels of pregnant women with and without gestational diabetes (GDM) and their knowledge about GDM and physical activity in GDM; and to investigate their relationship with factors that may have an impact on these parameters. Eighty pregnant women with (n=40) and without GDM (n=40) who applied to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinic were included. Their physical activity and function levels were assessed using Pregnancy Physical Activity Questionnaire-PPAQ and Short Physical Performance Battery-SPPB; exercise beliefs with Benefits/Barriers of Exercise Scale-BBES; pregnancy symptoms with Pregnancy Symptom Inventory-PSI and Tilburg Pregnancy Distress Scale-TPDS; general health and quality of life with Nottingham Health Profile-NHP; Knowledge of GDM and physical activity in GDM with GDM-Knowledge Questionnaire-GDMKQ and Physical Activity Knowledge Questionnaire in Gestational Diabetes-PAKQGD.