Hz. Peygamberin Sünnetinde Çocuk Terbiyesi
Child Republicaton In The Sunnah Of The Prophet
- Tez No: 977671
- Danışmanlar: PROF. DR. İSAK EMİN AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Hz. Peygamber'in sünnetinde çocuk terbiyesi ve Hz. Peygamber'in eğitim ve terbiye ekseninde çocuklara yaklaşımı ele alınmıştır. Konunun daha iyi anlaşılması açısından eğitim, terbiye ve çocuk gibi kavramların derinlemesine incelemeleri yapılarak tarihsel gelişimlerine değinilmiştir. Çocuk eğitimi üzerine yapılan çalışmalar ile çocukların doğumlarından itibaren fiziksel ve zihinsel gelişimleri hakkında bilgiler verilmiştir. Müslümanlar için hemen her konuda örnek teşkil eden ve hayat rehberi olarak hareketleri ve sözleri takip edilen Hz. Peygamber'in, çocuk ve çocuk terbiyesi alanındaki söz ve davranışları üzerine bilgiler verilmiştir. Konu bütünlüğünü sağlamak ve günümüz eğitim sistemlerine ışık tutması amacıyla Hz. Peygamber'in eğitimci yönü, güncel eğitim ilkeleri ile kıyaslanarak incelenmiştir. Bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Konunun önemi, amacı ve yöntemi giriş kısmında ele alınmıştır. Birinci bölümde çocuk kavramı, tarihsel olarak çocuk algısı, çocukluk dönemi gelişim özellikleri ile gelişim dönemlerine değinilmiştir. İkinci bölümde terbiyenin tanımı ve önemi yapılarak terbiye-eğitim ilişkisi, Hz. Peygamber'in çocuk terbiyesinde kullanmış olduğu yöntem ve ilkeler ele alınmıştır. Hz. Peygamber'in bizzat yanında yetişen çocuklara karşı davranışlarını içeren rivâyetler hadis ilmi açısından incelenmiştir. Son olarak, Kur'ân-ı Kerîm'de yer alan çocuk ve çocuk eğitimine dair âyetlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with child upbringing in the sunnah of the Hz. Prophet and the Hz. Prophet's approach to children in terms of education and upbringing. In order to better understand the subject, concepts such as education, upbringing and child examined in depth and their historical development is touched upon. İnformaiton is given about the physical and mental development of children, from their birth through studies conducted on child education. İnformation is given about the words and behaviors of the Hz. Prophet, who is an example for Muslims in almost every subject and whose actions and words are followed as a guide in life, in the field of children and child upbringing. In order to ensure the integrity of the subject and to shed light on today's education systems, the Hz. Prophet's educational aspect is examined by comparing it with current educational principles. This study consists of an introduction and two parts. The importance, purpose and method of the subject are discussed in the introduction part. In the first part, the concept of child, the historacial perception of child, childhood, developmental characteristics and devlopmental periods are discussed. In the second part, the definition and importance of upbringing is made and the relationship between upbringing and education, the methods and principles that the Hz. Prophet used in child upbringing are discussed. Hz. The narrations containing the Prophet's behavior towards the children who grew up with him were examined in terms of the science of hadith. Finally, verses in the Holy Quran regarding children and child education were included.