Hz. Peygamberin sünnetinde hacamat ve günümüz tıbbı ile ilişkisi
Cupping in the sunnah of the Prophet and its relationship with today's medicine
- Tez No: 984598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmamız da çok eski bir geçmişi olan hacamatın Sünnet olup olmadığı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Sağlığı korumak ve tedavi olmak amacı ile İslam öncesi toplumlarda da hacamat tedavisi uygulanmış olup, peygamberimizde(sav) bizzat yaptırmıştır. Hz. Peygamberimiz, hacamat tedavisi yaptırmış ve yaptırılması konusunda ümmetine tavsiye etmiştir Çalışmamızın birinci bölümü hacamatın tarihçesine ve genel faydalarına ayrılmıştır. İkinci bölümde ise hacamatla ilgili hadislere ve fıkıh kitaplarında zikredildiği konulara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Hadislerin ışığı altında, alimler tarafından nasıl anlaşıldığı ve kitaplarda hacamata nasıl yer verildiğinden yola çıkarak, Tıbbi Nebevi olarak bilinen hacamatın sünnet mi yoksa örfi mi? olduğu konusunda hüküm tespiti yapılacak.
Özet (Çeviri)
In this study, we will discuss whether cupping, which has a very old history, is Sunnah or Customary. We will try to provide information about it. Cupping treatment was also applied in pre-Islamic societies in order to protect health and get treatment, and our Prophet (pbuh) personally had it done. Hz. Our Prophet had cupping treatment and recommended it to his ummah. The first part of our study is devoted to the history and general benefits of cupping. In the second part, hadiths about cupping and the subjects mentioned in fiqh books are included. In the third chapter, in the light of the Hadiths, based on how it is understood by scholars and how it is included in the books, is it sunnah or customary? A judgment will be made as to whether it is.