Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin Adli Bilişim açısından incelenmesi
Investigation of Internet of Things (IoT) Technology in Digital Forensics
- Tez No: 819534
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ AR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte en sık duyduğumuz kavramlardan biri de şüphesiz nesnelerin interneti (Internet of Things – IoT) olmaktadır. Gün geçtikçe çevremiz bu cihazlarla çevrilmekte, hayatlarımız daha da dijitalleşmektedir. Dijitalleşen hayatlar, insanlara kattığı kolaylık ve verimliliğin yanı sıra suç araştırma ve soruşturmalarında da bazı kolaylıklar ve zorluklara neden olmaktadır. Nesnelerin interneti teknolojisine sahip birçok cihaz, suç araştırmalarında kullanılabilecek değerli bilgiler barındırabilir. Konum bilgisi, rota gibi insan hareketlerinin yanında akıllı araç sistemlerinde kapı açma/kapama zamanları, ağırlık sensörlerinden elde edilen veriler ile araç içerisinde kaç kişinin yer aldığı, emniyet kemerlerinin takılı olup olmadığı; bina/ev içerisindeki sensörler vasıtasıyla izinsiz bir şekilde girilip girilmediği, yangın çıkmış ise çıkış noktası ve zamanı gibi birçok veriye ulaşılabilir. Nesnelerin interneti cihazlarının suç araştırması yürütenlere sağladığı kolaylığın yanında bazı zorlukları da bulunmaktadır. Sürekli yeni cihazların ve farklı teknolojilerin çıkması, klasik adli bilişim yöntemleri ile veriye ulaşmanın güçlüğü ve adli bilişim uzmanlarının bu konuda yeterli tecrübeye ulaşamamış olması, adli bilişim yazılım ve donanımlarının henüz bu teknolojiye tam olarak yanıt verememesi başlıca zorluklardandır. Söz konusu zorlukları aşabilmek adına bu çalışmada; günlük hayatımızın her alanında yer almaya başlayan ve uzaktan birçok işlem yapmaya imkân veren nesnelerin interneti teknolojisinin adli bilişim açısından incelenmesi ve söz konusu incelemelere kaynak oluşturması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, one of the concepts we hear most often is undoubtedly the Internet of Things (IoT). Day by day, our environment is surrounded by these devices and our lives are getting more digital. In addition to the convenience and efficiency, digitalized lives also cause some convenience and difficulties in crime investigations. Many devices with IoT technology can contain valuable information that can be used in crime investigations. Human movements such as position information and route; in smart vehicle systems door opening/closing time, reaching how many people are in the vehicle from weight sensors, whether seat belts are fastened or not; through the sensors inside the building/house, many data such as whether unauthorized person is entered, if there is a fire, the starting point and time can be accessed. However, in addition to the convenience of Internet of Things devices, for conducting criminal investigation, there are also some difficulties. The main difficulties are the emergence of new devices and different technologies, the difficulty of accessing data with classical forensic methods, the inability of forensic experts to have sufficient experience in this field, and the inability of forensic software and hardware to fully respond to this technology. In this paper, in order to overcome these difficulties; it is aimed to examine the Internet of Things technology, which has started to take place in all areas of our daily life and allow many transactions to be performed remotely, in terms of forensic informatics and to be a source for these investigations.