İnflamatuar barsak hastalığında infliksimab direnci ve dirençte etkili faktörler
Infliximab resistance in inflammatory bowel disease and factors affecting resistance
- Tez No: 819536
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HADİ YAŞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnflamatuar Barsak Hastalığında İnfliksimab Direnci ve Dirençte Etkili Faktörler İnflamatuar Barsak Hastalığı (İBH) gastrointestinal sistemde inflamasyonla seyreden kronik bir hastalıktır. Bu grupta Ülseratif Kolit (ÜK) ve Crohn Hastalığı (CH) bulunmaktadır. Barsakta inflamasyonla seyreden bir hastalık olduğundan tedavisinde anti-tümör nekrozis faktör (TNF) ajanların yeri önemlidir. İnfliksimab İBH için onaylanan ilk anti-TNF ajandır. Hastalığın remisyonunu ve tedavi yanıtını etkilediğinden hastalarda direnç oranının belirlenmesi önemlidir. Bu çalışmada bölgemizdeki İBH tanılı hastaların İnfliksimab direnç oranının belirlenmesi amaçlandı. Bunun yanısıra, hastaların demografik özellikleri, hastalığın subtipi ve yaşı ile antikor pozitifliği arasındaki ilişki de belirlenmeye çalışıldı. Çalışmamıza Aydın Adnan Menderes Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğinde takipli ve Ekim 2020-Ekim 2021 tarihleri arasında başvurusu olan ÜK, CH tanılı olup İnfliksimab direnci bakılmış hastalar (40 hasta) alındı. Hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik özellikleri, hastalık tutulum tipleri, hastalık süreleri, ek hastalıkları ve kullandıkları ilaçları, tedavi başlangıcındaki laboratuvar parametreleri, infliksimab tedavisi ile beraber kullandığı diğer tedaviler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Infliximab Resistance in Inflammatory Bowel Disease and Factors Affecting Resistance Inflammatory Bowel Disease (IBD) is a chronic disease characterized by inflammation in the gastrointestinal tract. IBD includes Ulcerative Colitis (UC) and Crohn's Disease (CD).Since it is a disease with inflammation in the intestine, the role of anti-TNF agents in its treatment is important.Infliximab (IFX) is the first anti-TNF agent approved for IBD.It is important to determine the resistance rate in patients as it affects the remission of the disease and the treatment response.In this study, it was aimed to determine the rate of infliximab resistance in IBD in our region.In addition, the relationship between the demographic characteristics of the patients, the subtype and age of the disease and antibody positivity was also tried to be determined. Patients (total of 40 patients) who were followed up in the Gastroenterology clinic of Aydın Adnan Menderes University Hospital and applied between October 2020 and October 2021, diagnosed with UC, CD and tested for infliximab resistance in their blood were included in the study.Demographic characteristics of the patients such as age and gender, types of disease involvement, duration of disease, comorbidities and drugs they used, laboratory parameters at the beginning of treatment, and other treatments used together with infliximab were recorded.Statistical analysis was done with SPSS program.P