Farklı sıcaklıklardaki süt diş kök kanal patlarının kök kanallarını doldurma kapasitesinin ve kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of root canal filling capacity and quality of primary tooth root canal sealers at different temperatures
  1. Tez No: 819538
  2. Yazar: MELİKE KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU HAZAR BODRUMLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çürük veya travma sonrası vitalitesini kaybetmiş süt dişlerine endodontik tedavi uygulanmaktadır. Süt dişi kök kanallarının kompleks anatomisi, ideal kök kanal tedavisini ve tam kanal dolumunu zorlaştırmaktadır. Bu durum; endodontik tedavinin başarısında kanal dolumunun kalitesinin ve kapasitesinin önemini arttırmaktadır. Kanal dolum materyalleri de radyoopasite, viskozite gibi ısı değişiminden etkilenen fizikokimyasal özellikleriyle hermetik dolumun temel gereksinimlerini karşılamalıdırlar. Bu nedenle çalışmanın amacı; farklı sıcaklıkların süt dişi kanal dolum patlarının dolum kalitesi ve kapasitesi üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla çalışmada; baryum sülfat içerikli kalsiyum hidroksit ve iyodoform içerikli kalsiyum hidroksit süt kanal dolum patları 4 farklı sıcaklıkta (4°C, 23°C, 39°C, 55°C) ısıtıldı. Toplamda 240 kanal içeren 80 endodontik blok, enstrümantasyon sonrasında pat gruplarına ve sıcaklık değerlerine göre her bir alt grupta 30 kanal olacak şekilde (n=30) ayrıldı ve kök kanal patlarıyla dolduruldu. Ardından kanalların (30 mm, 0.18 sn, 70 kVp) dijital radyografik kayıtları alındı ve kayıtlar ImageJ yazılımı ile analiz edilerek kanal dolum kapasitesi ve kalitesi değerlendirildi. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Sonuçlar değerlendirildiğinde; 4°C, 23°C ve 39°C sıcaklıklarına ait total dolmayan alan değerleri ile 55°C sıcaklık değeri arasında anlamlı fark gözlendi (p=0,025).
Özet (Çeviri)
Endodontic treatment is applied to primary teeth that have lost their vitality after caries or trauma. The complex anatomy of root canals in primary teeth makes perfect root canal treatment and full canal filling difficult. This situation increases the importance of the quality and capacity of the canal filling for the success of endodontic treatment. Root canal filling materials should meet the basic requirements of hermetic filling with respect to their physicochemical properties, such as radiopacity and viscosity, that are affected by heat. Therefore, this study aims to examine the effect of different temperatures on the filling quality and capacity of primary tooth canal filling pastes. For this purpose, in the study, primary teeth root canal filling pastes calcium hydroxide containing barium sulfate and calcium hydroxide containing iodoform were heated to four different temperatures (4°C, 23°C, 39°C, and 55°C). After instrumentation, a total of 80 endodontic blocks containing 240 canals were divided into subgroups of 30 canals (n = 30) according to sealant groups and temperature values, and the root canals were filled with sealers. Then, digital radiographic records of the root canals (30 mm, 0.18 sec, 70 kVp) were taken, and the records were analyzed using ImageJ software to evaluate the filling capacity and quality. Data were analyzed using IBM SPSS V23. When the results were evaluated, a significant difference was observed between the total unfilled area values at 4°C, 23°C, and 39°C and the temperature value of 55°C (p = 0.025). Moreover, a significant difference was found in both the radiopacity values of calcium hydroxide paste containing barium sulfate and the total radiopacity values between the 4°C, 55°C and 23°C, 39°C groups. (p< 0.001). In line with the data, it was observed that the pre-heating process had a positive effect on the filling quality and capacity of the primary root canal sealers, especially at high temperatures. In addition, it was noticed that the canal sealer containing barium sulfate was more affected by temperature changes.