Anestezi indüksiyonu öncesi spontan solunumda farklı oksijen konsantrasyonlarında yapılmış preoksijenizasyon etkilerinin akciğer ultrasonografisi ile değerlendirilmesi
Effects of different oxygen concentrations for preoxygenation on lung ultrasound scores during spontaneous breathing
- Tez No: 819560
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Çalışmamızda genel anestezi indüksiyonu öncesinde farklı oksijen konsantrasyonlarında (%80 ve %100) spontan solurken preoksijenize edilen hastalarda gelişebilecek atelektazinin akciğer ultrasonografisi ile değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: ASA I-II skoruna sahip genel anestezi altında elektif operasyon planlanan 18-65 yaş aralığında, bilinen akciğer hastalığı olmayan 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar MedCalc 20.218 paket programında randomizasyon tabloları kullanılarak FiO2 değeri %80 olan Grup E ve FiO2 değeri %100 olan Grup H olmak üzere 2 gruba 1:1 oranında randomize edildi. Preoksijenizasyon öncesi ve preoksijenizasyon sonrasında hastalara akciğer ultrasonografisi yapılarak MLUS skorları hesaplandı ve kaydedildi. Hastaların MLUS skorlarıyla birlikte; yaş, kilo, boy, BMI, ASA skorları, ek hastalıkları, işlem öncesi ve sonrası SpO2, preoksijenizasyon sonundaki EtO2 değerleri kayıt altına alındı. Bulgular: Çalışmaya toplam 50 hasta dahil edildi. Hastaların 27'si erkek ve 23'ü kadın cinsiyetteydi. Yaş ortalaması ise 34,4 ± 12,1 yıl olarak hesaplandı. Demografik veriler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Preoksijenizasyon sonunda spontan solunumda %80 FiO2 ile preoksijenize edilen hastaların %76'sında; spontan solunumda %100 FiO2 ile preoksijenize edilen hastaların ise %92'sinde atelektazi saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate and compare the atelectasis that may develop in patients who were preoxygenated while breathing spontaneously at different oxygen concentrations (80% and 100%) before induction of general anesthesia with lung ultrasonography. Materials and Methods: Fifty patients aged 18-65 years, having ASA I-II score without known pulmonary diseases who were scheduled for elective surgery under general anesthesia were included in the study. Patients were randomised into two groups in a ratio of 1:1 as Group E (FiO2 %80) and Group H (FiO2 %100) by using randomisation tables of MedCalc 20.218 software package. Before and after preoxygenation, lung ultrasonography was performed on the patients, MLUS scores were calculated and recorded. SpO2 values before and after preoxygenation, EtO2 at the end of preoxygenation; ages, weight, height, BMI values, ASA scores and known diseases of the patients recorded with the MLUS scores. Results: A total of 50 patients were included in this study. 27 of the patients were male and 23 were female. The mean age was calculated as 34.4 ± 12.1 years. There was no statistically significant difference between the groups in terms of demographic data. At the end of preoxygenation atelectasis was detected in %76 of patients who were preoxygenated with %80 FiO2 and %92 in patients who were preoxygenated with %100 FiO2.