Judocularda 8 haftalık core egzersiz programının çabukluk, çeviklik ve denge üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of 8-week core exercise program on quickness, agility and balance in judoists
- Tez No: 819575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOYAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı; Elit judocuların antrenmanlarına ek olarak 8 hafta süre ile uygulanacak olan core egzersizlerin sporcularda çabukluk, çeviklik ve denge düzeyleri üzerine etkisinin olup olmadığını, etkiliyse ne derecede etkili olduğunu incelemektir. Motorik özelliklerden olan çeviklik, çabukluk ve dengenin judo sporcularının performansları üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın Araştırma grubunu Gaziantep ilinde yaşayan 18-25 yaş arası erkek, judo sporu yapan 40 gönüllü birey oluşturmuştur. Yaş, kuşak tipi, aktif spor yapma durumu ve hiçbir engeli ve sağlık problemi olmama kriterlerine göre katılımcılar belirlendi. Bu kriterlere uygun olan 40 sporcu zarf yöntemiyle rastgele olarak 20 sporcu deney, 20 sporcuda kontrol gruplarına ayrıldı. Her iki grupta yer alan sporcular genel antrenmanlarına devam etti. Deney grubunda yer alan katılımcılara 8 hafta boyunca haftada 3 gün statik ve dinamik core egzersiz programı uygulanmış olup, kontrol grubunda yer alan katılımcılar herhangi bir egzersiz programına dâhil edilmedi. Uygulama öncesi ve sonrası ön test ve son test ölçümleri alındı. Araştırma grubundan elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 24.0 paket programından faydalanıldı. Verilerin normal dağılımlarını incelemek için yapılan normallik testi sonucunda (Skewness-Kurtosis) normal dağılım gösterdiği sonucuna ulaşıldı. Sosyodemografik verilerin çözümlenmesinde frekans ve yüzde analizinden faydalanıldı. Ön test ve son test değerlerinin karşılaştırılmasında Independent-Samples T Testi ve grupların kendi içerisindeki karşılaştırmalarında Paired- Samples T Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; In addition to the training of elite judoka, the core exercises, which will last for 8 weeks, were on the groups on quickness, agility and balance, and if so, how successful. It is thought that agility, quickness and balance, which are motor features, are effective on the performance of judo athletes. The research group of this study consisted of 40 volunteers, male between the ages of 18-25, living in Gaziantep and doing judo sports. Participants were determined according to the criteria of age, generation type, active sports status, and having no disability or health problem. Forty athletes who met these criteria were randomly divided into 20 experimental groups, 20 athletes into control groups, using the envelope method. Athletes in both groups continued their general training. The participants in the experimental group were given a static and dynamic core exercise program 3 days a week for 8 weeks, and the participants in the control group were not included in any exercise program. Pre-test and post-test measurements were taken before and after the application. SPSS 24.0 package program was used to analyze the data obtained from the research data. It was found that the results of the normality test (Skewness-Kurtosis) performed to examine the normal distribution of the data showed a normal distribution. Frequency and percentage analysis were used to analyze sociodemographic data. Independent-Samples T Test was used to compare the pre-test and post-test values, and Paired-Samples T-Test was used for comparisons within itself.