Judocularda kısa süreli kilo kaybının güç, kuvvet, dayanıklılık, esneklik, çeviklik üzerine etkileri
The Effects of short time weight loosing in judo-men on strenght, power, endurance, flexibility, agility
  1. Tez No: 40531
  2. Yazar: NAZMİ SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. K. MUZAFFER ÜSTDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
VI- ÖZET Judocularda Kısa Süreli Kilo Kaybının Güç, Kuvvet, Dayanıklılık, Esneklik, Çeviklik Üzerine Etkileri Bu çalışma 15-17 yaş grubundaki dokuz kontrol grubu öğrenci ve onaltı deney grubu Judo sporcuları üzerinde gerçekleşirildi. Deneye toplam 25 erkek öğrenci katıldı. Çalışmaya katılan kontrol ve deney grubu sporcuların; Fizin profil ölçümlerinde yaş, boy, ağırlık ve vücut yağ yüzdesi ölçümleri yapıldı. Denekler üzerinde güç, kuvvet, dayanıklılık, esneklik, çeviklik testleri uygulandı. 1. Kilo kaybı öncesi, 2. 48 saatlik zaman periyodu içerisinde kilo kaybı sonrası, 3. 24 saatlik toparlanma sonrası, güç, kuvvet, dayanıklılık, esneklik ve çeviklikleri ölçüldü. Vücut ağırlığının %5'ine tekabül eden, kısa süreli kilo kaybı diyetle egzersizle ve dehidrasyonla ağırlık kayıpları sağlandı. %5'lik akut kilo kaybı sonunda kontrol grubunda istatistiksel anlamda %-4.86'hk ağırlık kaybı meydana geldi. Bu kaybın %70.83'ü toparlanma sonunda telafi edildi. Kilo kaybı öncesine göre %-1.42'lik kayıp ölçüldü. Deney grubu sporcular, kilo kaybı sonrası istatiksel anlamda %-5.06 oranında ağırlık kaybı meydana geldi. Bu kaybın %74.49'u toparlanma sonunda telafi edildi. Neticede kilo kaybı öncesine göre %-1.29'luk kayıp ölçüldü. Grupların istatistiksel olarak karşılaştırılması anlamsız bulundu (P>0.05). Çünkü her iki grupta aynı kayıplar ölçüldü. Akut kilo kaybı sonucu, güç testleri, kontrol grubunda istatistiksel anlamda %-21.92'lik kayıp meydana geldi. Bu kaybın %25'i toparlanma sonucu telafi edildi. Kilo kaybı öncesine göre, toparlanma sonrası %16.44'lük güç kaybı bulundu. Deney grubu sporcularda istatistiksel anlamda %-17.79'luk güç kaybı ölçüldü. Bu kayıp toparlanma sonrası sporcu grupta %-25 güç kaybı olarak ölçüldü. Her iki grubun istatistiksel olarak karşılaştırılması sonucu, anlamlı olarak, deney grubu sporcularda güç kaybı daha fazla ölçüdü. 59Akut kilo kaybı sonucu, kuvvet testleri, kontrol grubu deneklerde, %-4.95'lik kuvvet kaybı bulundu. Toparlanma sonucu, istatistiksel anlamda kilo kaybı öncesine göre %-3.62'lik kuvvet kaybı ölçüldü. Deney grubu sporcularda, istatistiksel anlamda %-1.88 oranında kuvvet kaybı ölçüldü. Toparlanma sonrası, bu kaybın %-1.62'lik kısmı istatistiksel olarak anlamsız, kuvvet kaybı ölçüldü. Her iki grubun istatistiksel karşılaştırılması sonucu, %-1.62'lik kuvvet kaybıyla, kontrol grubu deneklerde anlamlı olarak bulundu. Akut kilo kaybı sonucu, dayanıklılık testleri kontrol grubu deneklerde istatistiksel anlamda %-11.57 oranında dayanıklılık kaybı ölçüldü. Toparlanma sonrasında, kilo kaybı öncesine göre %-6.61'lik kilo kaybı ölçüldü. Deney grubu sporcularda, kilo kaybı sonrası %-9.79'luk kayıp meydana geldi. Toparlanma sonunda bu oran %-4.82'lik dayanıklılık kaybı olarak ölçülmüştür. Her iki grubun istatistiksel olarak karşılaştırılması sonucu, istatistiksel anlamda %-6.61'lik kayıpla, kontrol grubu daha çok etkilenmiştir. Akut kilo kaybı sonucu, esneklik testleri kontrol grubunda istatistiksel anlamda %-20.97'lik kayıp ölçülmüştür. Toparlanma sonunda %-11.29'luk esneklik kaybı bulundu. Deney grubu sporcularda, kilo kaybı sonunda, %-18.78'lik esneklik kaybı meydana gelmiş tir. Toparlanma sonunda, esneklik kaybı devam etmiş, kilo kaybı öncesine göre %-26.12'lik esneklik kaybı ölçülmüştür. Her iki grubun istatistiksel olarak karşılaştırılması sonucu, birbirine yakın esneklik değerleri bulunduğu için istatistiksel olarak anlamsız bulundu. Akut kilo kaybı sonucu, çeviklik testleri kontrol grubu deneklerde %-16.67'lik istatistiksel anlamda çeviklik kaybı meydana gelmiştir. Toparlanma sonunda, kilo kaybı öncesine göre %3.31'lik iyileşme görülmüş. Deney grubu sporcularda, kilo kaybı sonrası, %-9.95'lik çeviklik kaybı ölçüldü. Toparlanma sonrası istatistiksel olarak anlamsız bulundu. Her iki grubun istatistiksel olarak karşılaştırılması sonucu, kontrol grubunda kilo alma sonrası %3.31'lik iyileşme gözlendi ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Sonuç olarak kısa süreli kilo kaybı bazı spor branşlarında ve Joducular arasında çok müracaat edilen yol olmasına rağmen, atletik performansı belirleyen güç, kuvvet, dayanıklılık, esneklik, çeviklik gibi parametreleri olumsuz etkilemektedir. 60
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY The Effects of Short Time Weight Loosing in Judo-men on Strength, Power, Endurance, Flexibility, Agility This work was done on nine control groups of students between fifteen and seventeen and also in sixteen test groups of Judo-sportmen. Twenty-five boys joined this test. The sportsmen of the control and the test group who joined the work, In measures of Physique profile, age, height, weight and body oil percentage measure were done 1. Before loos of weight, 2. After loose of weight in forty-eight hours time period, 3. After twenty-four hours rolling up, their strength, power, endurance, flexibility and agility were measured. The short time weight loosing which corresponds the five percent of body weight was required with diet, exercise and dehydration. After five percentage acute weight loose in control group as in means of statistic minus four, eight-six percentage weight loose reached maturity. The seventy, eight-three percentage of this loose was compensated after rolling up. According to the beforehand of height loose minus one, forty-two percentage of loose was measured. In the test group sportsmen after weight loose in means of statistics at minus five, six percentage weight loose occurred. The seventy-four, forty-nine percentage of this loose was compensated after rolling up. As a result according to beforehand weight loose a percentage of minus one, twenty-nine loose of weight was measured. The comparison of groups as in statistical form was found meaningless(P>0.05). Because in both of the groups the same loosen were measured. As a result of acute weight loose, strength tests in the control group in means of statistics a percentage of minus twenty-one, ninety-two loose occurred. The twenty-five 61percentage of this loose was compensated. According to beforehand of weight loose a percentage of sixteen, forty-four of strength loose was found after rolling up. In test group sportsmen as in means of statistics a percentage of minus seventeen, seventy-nine strength loose was measured. This loose was measured as a loose of strength at a percentage o minus twenty-five in the sportsmen group after rolling up. As a result of comparing both groups meaningfully as in means of statistics in group sportsmen strength loose was measured more. After acute weight loose power tests in control groups power loose of minus four, ninety-five was found. As a result of rolling up, in means of statistics according to beforehand of weight loose at a percentage of minus three, sixty-two strength loose was measured. In test group sportsmen in means of statistics a percentage of minus one, eighty- eight strength loose was measured. After rolling up the minus one, sixty-two percentage of this loose as in means of statistics was measured as meaningless power loose. As a result of composing both of the groups as statistical the minus one, sixty-two percentage of power loose was found in control students. After acute weight loose, endurance tests in control group students in means of statistical a percentage of minus eleven, fifty-seven loose of endurance was measured. After rolling up beforehand of weight loose the minus six, sixty-one percentage of weight loose was measured. In test group students after loose of weight a loose at minus nine, seventy- nine percentage occurred. After rolling up this ration was measured as endurance loose at a percentage of minus four, eighty-two. As a result of composing two groups as statistical in means of statistics a loose at a percentage of minus six, sixty-one and the control group was affected more. After acute weight loose flexibility tests in control groups in means of statistical was measured with a loose of minus twenty, ninety-seven. After rolling up minus eleven, twenty-nine percentage of flexibility loose was found. In test group sportsmen after weight loose minus eighteen, seventy-eight percentage rolling up the loose of flexibility went on and according to beforehand of weight loose twenty-six, twelve percentage of flexibility loose was measured. As a result of composing two groups as in means of statistical the 62closely values of flexibility were found in both of the groups and it was found meaningless as statistical. After acute weight loose the agility tests in control group students in means of statistical minus sixteen, sixty-seven percentage of agility loose occurred. After rolling up according to the beforehand of weight loose three, thirty-one percentage of becoming better was seen. In test group sportsmen after weight loose minus nine, sixty-five percentage of agility loose was measured. After rolling up as in means of statistical it was found meaningless. As a result of composing two groups, in the control group after putting on weight three, thirty-one percentage of becoming better was seen and it was found meaningful by means of statistical. As a result short time weight loosing in some branches of sports and among Judo- men is a very much recoursed way but it effects the parameters as strength, power, endurance, flexibility, agility which points the athletic performance in a negative way. 63