Aksaray Üniversitesi Sağlık Bilimleri fakültesi öğrencilerinin afet bilinci algılarının ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of disaster consciousness perceptions and attitudes of Aksaray University Faculty of health sciences students
  1. Tez No: 819609
  2. Yazar: KÜBRA AKİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM HAKAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afetlerde Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada, Aksaray Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'ndeki öğrencilerin afet bilinci algılarının ve tutumlarının değerlendirilmesi ve bunlarla ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma tanımlayıcı tipte epidemiyolojik bir araştırmadır. Çalışma verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan anket ve Afet Bilinci Algı Ölçeği ile Afet Tutum Ölçeği'nin eklendiği veri toplama formu kullanılarak 15 Mart-7 Nisan 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma kapsamında yer alan öğrencilerden %59,0'ına ulaşılmıştır. Öğrencilerin %69,0'ı kadındır. Yaş ortalamaları 21,7±1,9 yıl olarak bulunmuştur. Araştırmaya en fazla katılım Hemşirelik bölümünden (%72,5) en az katılım Sağlık Yönetimi bölümünden (%39,4) olmuştur. Öğrencilerin %57,4'ü afet yaşamamış, afet yaşayanların en fazla yaşadıkları afet deprem (%89,8) olarak bildirilmiştir. Öğrencilerin afet bilinci algı puanları ortalamaları 128,01±13,8 olarak bulunmuş, bu değer orta olarak değerlendirilmiştir. Afet sonrası bilinç düzeyleri, erkeklerde kadınlara göre, 22 yaş ve üzerinde 21 yaş ve altına göre, Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünde olanların diğer iki bölüme göre, afetlerde görev alanların almayanlara göre, STK/Kamu Kuruluşuna üye olanların olmayanlara göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Afet tutum ölçeğine verdikleri cevapların ortalamaları da 3,2 olarak orta düzeyde değerlendirilmiş, bilişsel ve davranışsal tutumları, erkeklerde kadınlara göre, Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünde olanların diğer iki bölüme göre, 2. ve 4. sınıfta olanların 1. sınıfta olanlara göre, afetlerde görev alanların almayanlara göre, STK/Kamu Kuruluşuna üye olanların olmayanlara göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Bu bulgular doğrultusunda STK/Kamu Kuruluşuna üye olma konusunda geliştirme çalışmalarının yürütülmesi ve afet eğitimi almak isteyen öğrencilere eğitimin sağlanması yararlı olacaktır. Afet eğitim bilinci ile afet öncesi bilinç arasında %63,0'lük aynı yönlü bir ilişki görülürken, yanlış afet bilinci ile %32,0'lik ters yönlü bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the disaster consciousness perceptions and attitudes of the students in the Aksaray University Faculty of Health Sciences and to determine the factors associated with them. The study is a descriptive epidemiological research. The data of the study were collected between 15 March and 5 April 2022 using the data collection form prepared by the researchers, in which the Disaster Consciousness Perception Scale and the Disaster Attitude Scale were added. 59.0% of the students included in the research were reached. 69.0% of the students are women. The mean age was found to be 21.7±1.9 years. The highest participation in the study was from the Nursing department (72.5%), and the least from the Health Management department (39.4%). 57.4% of the students did not experience a disaster, and earthquakes (89.8%) were the most common disaster experienced by those who experienced disasters. The average of the disaster consciousness perception scores of the students was found to be 128.01±13,8, and this value was evaluated as medium. Post-disaster consciousness levels were found to be significantly higher in males than females, 22 years of age and above than 21 years of age and below, those in the Emergency and Disaster Management department than the other two departments, those who took part in disasters than those who did not, those who were members of NGOs / Public Organizations than those who were not. The average of their answers to the disaster attitude scale was also evaluated as 3.2, at a moderate level, cognitive and behavioral attitudes were found to be significantly higher in males than females, in Emergency and Disaster Management departments than in the other two departments, in 2nd and 4th grade than in 1st grade, in those who took part in disasters than in those who did not, and in those who were members of NGOs/Public Institutions than in those who were not. In line with these findings, it would be useful to carry out studies to improve memberships in NGOs/Public Organizations and to provide training to students who want to receive disaster training. It was concluded that there is a 63.0% same-directional relationship between disaster education consciousness and pre-disaster consciousness, while there is a 32.0% inverse relationship with false disaster consciousness.