Kan akımı kısıtlı egzersizin akut sistemik irisin, miyostatin ve dekorin düzeylerine etkisi
Effect of blood flow restricted exercise on acute systemic irisin, myostatin and decorin levels
- Tez No: 819640
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Biochemistry, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Kan akımı kısıtlı direnç egzersizi, iskelet kas hipertrofisini artırmak için kullanılan nispeten yeni bir egzersiz yöntemidir. Kan akımı kısıtlı düşük yük direnç egzersizlerinin (KAK-DE), geleneksel yüksek yük direnç egzersizleriyle (YY-DE) benzer iskelet kası hipertrofisi oluşturduğu belirtilmektedir. Miyokinler, kasılmaya yanıt olarak iskelet kasında sentezlenen ve kana salınan sitokinlerdir. İrisin, miyostatin ve dekorin iskelet kası hipertrofisinde rolü olduğu gösterilen miyokinlerdir. Bu nedenle, çalışmamızda KAK-DE ve YY-DE'nin akut sistemik irisin, miyostatin ve dekorin düzeylerine etkisini araştırdık. Hipotezimiz, her iki egzersiz sonrası irisin, miyostatin ve dekorin düzeylerinde meydana gelen değişimlerin benzer olacağıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya sağlıklı, fiziksel aktif ve genç (23±2 yıl) erkek katılımcılar dahil edildi. Katılımcılar, tek seans KAK-DE ve YY-DE'ye randomize olarak dağıtıldılar ve her iki egzersiz seansını yaklaşık bir hafta arayla tamamladılar. Her iki seansta da bilateral diz ekstansiyon egzersizi yapıldı. KAK-DE, 1-tekrar maksimumun (TM) %30'unda, setler arasında bir dakika dinlenme süresiyle 30 tekrarlı bir set ve ardından 15 tekrarlı üç set şeklinde gerçekleştirildi. Kan akımı kısıtlaması bilateral uyluk proksimal bölgesine yerleştirilen kaf aracılığı ile yapıldı ve arteriyel oklüzyon basıncının (AOB) %50'sine denk gelen basınç kaf basıncı olarak belirlendi. YY-DE ise, 1-TM'nin %80'inde, setler arası iki dakika dinlenme süresiyle 7 tekrarlı dört set şeklinde gerçekleştirildi. Bu parametreler, iskelet kası hipertrofisi kılavuzlarına uygun olarak seçildi ve toplam egzersiz hacimlerinin mümkün olduğunca eşit olmasına dikkat edildi. Egzersiz öncesi ve egzersizin hemen sonrasında alınan kan örneklerinde ELISA (enzyme-linked immunosorbent assay) yöntemiyle plazma irisin, miyostatin ve dekorin konsantrasyonları ölçüldü. Bulgular: KAK-DE sonrası plazma irisin düzeyinde (p=0.009) ve dekorin düzeyinde (p=0.036) egzersiz öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış olurken, plazma miyostatin düzeyinde (p=0.048) anlamlı bir azalma tespit ettik. YY-DE sonrası plazma irisin ve miyostatin düzeylerinde (sırasıyla p=0.160 ve p=0.084) egzersiz öncesine göre anlamlı fark bulunmadı ancak plazma dekorin düzeyindeki fark anlamlıydı (p=0.002). Etki büyüklüğüne bakıldığında plazma dekorin düzeylerindeki değişim her iki egzersiz türünde de benzerdi. Sonuç: KAK-DE'nin irisin ve miyostatin düzeylerindeki değişime etkisi daha fazlaydı. Dekorin düzeyindeki değişim ise her iki egzersizde de benzerdi. İrisin, miyostatin ve dekorin miyokinlerinde meydana gelen bu değişimlerin iskelet kası hipertrofisine katkıda bulunabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Blood flow restricted resistance exercise is a relatively new exercise method used to increase skeletal muscle hypertrophy. It has been reported that low-load resistance exercises with restricted blood flow (BFR-RE) produce skeletal muscle hypertrophy similar to traditional high-load resistance exercises (HL-RE). Myokines are cytokines that are synthesized in skeletal muscle and released into the blood in response to contraction. Irisin, myostatin and decorin are myokines that have been shown to play a role in skeletal muscle hypertrophy. Therefore, in our study, we investigated the effects of BFR-RE and traditional HL-RE on acute systemic irisin, myostatin and decorin levels. Our hypothesis is that the changes in irisin, myostatin and decorin levels after both exercises will be similar. Material and Methods: Healthy, physically active and young (23±2 years) male participants were included in the study. Participants were randomized to a single session of BFR-RE and HL-RE and completed both exercise sessions approximately one week apart. Bilateral knee extension exercise was performed in both sessions. BFR-RE was performed in 30% of 1-TM, as a set of 30 repetitions followed by three sets of 15 repetitions, with a one-minute rest period between sets. Blood flow restriction was performed through a cuff placed on the proximal thigh bilaterally, and the pressure corresponding to 50% of the AOP was determined as the cuff pressure. HL-RE was performed in 80% of 1-TM, as four sets of 7 repetitions, with two minutes rest between sets. These parameters were selected in accordance with the skeletal muscle hypertrophy guidelines and care was taken to ensure that the total exercise volumes were as equal as possible. Plasma irisin, myostatin and decorin concentrations were measured by ELISA method in blood samples taken before and immediately after exercise. Results: While there was a statistically significant increase in plasma irisin level (p=0.009) and decorin level (p=0.036) after BFR-RE, we found a significant decrease in plasma myostatin level (p=0.048). There was no significant difference in plasma irisin and myostatin levels (p=0.160 and p=0.084, respectively) after HL-RE compared to pre-exercise, but the difference in plasma decorin levels was significant (p=0.002). Considering the effect size, the change in plasma decorin levels was similar in both exercise types. Conclusion: BFR-RE had a greater effect on the change in irisin and myostatin levels. The change in decorin level was similar in both exercises. We think that these changes in irisin, myostatin and decorin myokines may contribute to skeletal muscle hypertrophy.