Investigation the relationship between weight gain associated with paroxetine use and serotonin 2c receptor
Paroksetin kullanımına bağlı kilo artışının serotonin 2c reseptörü ile ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 959059
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Nöroloji, Biology, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Obezite dünya çapında toplum sağlığını en çok tehdit eden hastalıklardan birisidir ve yol açtığı riskler dolayısıyla birçok diğer sağlık sorununa da sebebiyet verebilmektedir. Depresif bozukluk da toplum sağlığını en çok ilgilendiren diğer hususlardan birisidir ve bilhassa 2019 SARS-CoV-2 pandemisi ile yaygınlığını önemLi ölçüde artırmıştır. Depresif bozuklukları tedavi etmek amacıyla en çok reçete edilen ilaçlar seçici serotonin gerialım inhibitörü (SSRI) grubuna dahil olan ilaçlardır. En yaygın kullanılan SSRI grubu ilaçlardan birisi olan paroksetin kilo aldırıcı etkileri ile bilinmektedir ve obeziteyi tetikleyici bir risk olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat bu kilo aldırıcı etkiye sebep olan moleküler mekanızma henüz aydınlatılabilmiş değildir. Vücuttaki enerji metabolizması ve kilo alımının temel regulasyonu hipotalamus kontrolündedir. Hipotalamus kilo üzerindeki etkisini sırasıyla kilo aldırıcı ve kilo verdirici olarak bilinen NPY ve POMC nöropeptitleri ile gösterir. Bu çalışmanın temel amacı paroksetinin kilo aldırıcı etkilerinin moleküler arka planını hipotalamus odağında araştırmaktır. NPY ve POMC nöropeptitlerinin yanısıra kilo ve enerji regülasyonu ile en çok ilişkilendirilen ve yoğunlukla hipotalamusta ifade edilen serotonin reseptörü olan serotonin 2C reseptörünün (5-HT2C-R) de paroksetin tedavisiyle yükselen serotonin seviyelerinden etkilenerek kilo değişimi üzerinde etki gösterip göstermediği araştırılmıştır. Paroksetinin yol açtığı kilo alımının nötral seçici serotonin 2C reseptörü antagonisti SB 242084 uygulanması ile geri çevrilmesi de bir diğer hedeftir. Elde edilen bulgular işaret etmektedir ki paroksetin tedavisi hipotalamusta NPY ifade düzeylerini artırırken POMC ve 5-HT2C-R seviyeleri azaltmakta iken paroksetinle birlikte SB 242084 uygulanması bu olumsuz etkilerin geri çevrilebilmesi hususunda başarılı sonuçlar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is one of the most threatening disorders to public health worldwide and the risks it creates may give rise to many other health problems. Depressive disorders are one of the another consequences that concern public health and especially after 2019 SARS-CoV-2 pandemic, they significantly increased prevalence. Medications classified as selective serotonin reuptake inhibitor (SSRIs) are the most prescribed medications for the treatment of depressive disorders. Paroxetin, one of the most prescribed SSRI group medication, is known for its weight gainer properties and it constitutes risk to induce the onset of obesity. However, the molecular mechanisms behind paroxetine-induced weight gain are not fully elucidated. The regulation of energy metabolism and weight gain are mainly controlled by hypothalamus. Hypothalamus exerts its effect on body weight regulation via NPY and POMC neuropeptides, which are known for orectic and anorektic properties. This study mainly aims to research underlying mechanisms behind paroxetine-induced weight gain, focusing on hypothalamus. Besides NPY and POMC neuropeptides, the serotonin 2C receptor (5-HT2C-R), which is mostly expressed in hypothalamus and strongly associated with weight regulation, is also researched to determine whether it regulates weight gain by affecting from elevated serotonin levels as a result of paroxetine treatment. Reversing the paroxetine-induced weight gain with SB 242084 administration, which is neutral 5-HT2C-R antagonist, is another aim of this study. Our recent findings indicate that paroxetine treatment increases NPY expression levels on hypothalamus while decreasing POMC and 5-HT2C-R levels and SB 242084 co-administration appears to successfully reverse side-effects of paroxetine.