Kalıcı kolostomili hastalardaalgılanan sosyal destek ve öz- etkililik arasındaki ilişki
The relationship between perceived social support and self-efficacy in patients with permanent colostomy
  1. Tez No: 819705
  2. Yazar: FATMA ZEHRA AKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU KARAZEYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı; kalıcı kolostomisi olan hastalarda algılanan sosyal destek ile öz-etkililik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Araştırma Nisan 2021 ile Ağustos 2022 tarihleri arasında, kolostomi uygulanan 94 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”ve“Stoma Öz Etkililik Ölçeği”kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, gruplar arasındaki farkın tespitinde tek yönlü ANOVA ve post-hoc test olarak Tukey HSD testi kullanılmıştır. Hastaların yaş, algılanan sosyal destek ve öz etkililik düzeyleri arasındaki ilişki Pearson korelasyon testi ile incelenmiştir. Hastalarda Stoma Öz Etkililik düzeyi ile bağımsız olarak ilişkili faktörler çoklu lineer regresyon analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study investigates the relationship between perceived social support and self-efficacy levels in patients with permanent colostomy. Methods: The study is descriptive and correlational. The research was conducted with 94 patients who underwent colostomy between April 2021 and August 2022.“Demographic Characteristics Form,”“The Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS),”and“Stoma Self-Efficacy Scale”were used for data collection. Descriptive statistics were used for data analysis, and one-way ANOVA and post hoc Tukey honestly significant difference (HSD) tests were used to determine group differences. The Pearson correlation test examined the relationship between patients' age, perceived social support, and self-efficacy levels. Multiple linear regression analysis determined factors independently associated with the Stoma Self-Efficacy level.