Starkstein Apati Skalasının (SAS) bakımveren versiyonunun Türkçeye uyarlanması, Parkinson hastalarında güvenilirlik ve geçerliliğinin incelenmesi
Adaptation of the career version of the Starkstein Apati Scale (SAS) into Turkish, investigation of the reliability and validity of Parkinson patients
  1. Tez No: 819709
  2. Yazar: GÜLSÜM UZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Apati Parkinson Hastalığında (PH) yaygın olarak görülen non motor semptomlardan biridir ve hastaların %17 - %70 'ini etkilediği bildirilmiştir. Apatiyi değerlendirmek için çeşitli ölçme araçları geliştirilmiştir. Starkstein Apati Skalası (SAS) bu ölçekler içerisinde PH değerlendirmek için önerilen kriterlerini sağlamaktadır. Çalışmamamızda SAS ölçeğinin bakımveren versiyonunun Türk kültürüne uyarlanması, gerçerlik ve güvenirlik incelemesinin yapılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 39 PH tanısı almış hasta, 40 sağlıklı birey ve yakınları katılım sağlamıştır. Ölçeğin güvenirlik analizinde Cronbach Alpha iç tutarlılık analizi yapılmıştır. Geçerlik analizinde ise pilot uygulamayla görünüş geçerliği, yapı geceliği için Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve sağlıklı kontrol grubu ile ayırt edici geçerliği gerçekleştirilmiştir. Ölçüt bağımlı gerçeklik analizi için Nöropsikiyatrik Envanter apati alt testi (NPI) ile ilişkisine bakılmıştır. Ölçeğin kesme değerini belirlemek için Receiver Operating Characteristic (ROC) analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ölçekten Madde 3 çıkartılmıştır. Cronbach Alpha katsayısı 0,904 olarak saptanmıştır. AFA analizinde iki yapılı faktör oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Apathy is one of the common non-motor symptoms of Parkinson's Disease (PD) and has been reported to affect 17% to 70% of patients. Various measurement tools have been developed to assess apathy. The Starkstein Apathy Scale (SAS) provides the recommended criteria for evaluating PH within these scales. Our study aimed to adapt the caregiver version of the SAS scale to Turkish culture and examine its validity and reliability. In our study, 39 patients diagnosed with PD, 40 healthy individuals, and their relatives participated. In the reliability analysis of the scale, Cronbach Alpha internal consistency analysis was performed. Cronbach Alpha internal consistency analysis was performed. In the validity analysis, face validity was performed with a pilot application, Exploratory Factor Analysis (EFA) for construct validity, and discriminant validity with a healthy control group. Its relationship with the Neuropsychiatric Inventory apathy subtest (NPI) was examined for criterion-dependent reality analysis. Receiver Operating Characteristic (ROC) analysis was performed to determine the cut-off value of the scale. As a result of the analyzes made, Item 3 was removed from the scale. The Cronbach Alpha coefficient was found to be 0.904. Two structured factors were formed in the EFA analysis.