Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik tutum ve yeterlikleri
Attitudes and qualifications of physical education and sports teachers against distance education
  1. Tez No: 819735
  2. Yazar: EMRE CABBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA CERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünyada ve ülkemizde son dönemlerde çeşitli nedenlerden dolayı (pandemi, doğal afetler) uzaktan eğitim öğretim hizmetlerine başvurulduğu görülmüştür. Uzaktan eğitim kapsamında beden eğitimi ve spor dersinin de uygulandığı ve uygulama temelli bir ders olduğu için bu süreçten en çok etkilenen derslerin başında olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı ise beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik tutum ve yeterliklerini incelemektir. Araştırma, betimleyici modelde nicel bir çalışmadır. Araştırmaya Antalya ilinde görev yapan 101 kadın 211 erkek olmak üzere 312 beden eğitimi ve spor öğretmeni Google form üzerinden online olarak gönüllülük esasıyla katılım göstermiştir. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma da Deniz (2021) tarafından geliştirilen Öğretmenlere Yönelik Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği ve Sağın, Yücekaya ve Güllü (2021) tarafından geliştirilen Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Uzaktan Eğitim Yeterlikleri Ölçeği uygulanmıştır. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik tutumları ve yeterlikleri incelenmiştir. Ölçeklerin sonuçları SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiğinden parametrik testler uygulanmıştır. Sonuç olarak beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik tutumlarında cinsiyet, mesleki deneyim yılı, çalıştığı yer ve teknoloji yetkinlik seviyesi gibi değişkenlerde anlamlı farklar bulunmuştur. Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin uzaktan eğitim yeterliklerinde cinsiyet, mesleki deneyim yılı, görev kademesi ve teknoloji yetkinlik seviyesi değişkenlerine göre istatiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Tutum ve yeterlik arasındaki ilişkiye bakıldığında ise düşük seviyede anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our country has recently applied to distance education services due to various reasons (pandemic, natural disasters). Since physical education and sports lessons are also applied within the scope of distance education and it is an application-based lesson, it is thought to be at the beginning of the lessons that are most affected by this process. The purpose of this research is to examine the attitudes and competencies of physical education and sports teachers towards distance education. The research is a quantitative study in descriptive model. 312 physical education and sports teachers, 101 women and 211 men, working in the province of Antalya participated in the research on a voluntary basis. The research is a quantitative study in descriptive model. 312 physical education and sports teachers, 101 women and 211 men, working in the province of Antalya, participated in the study on a voluntary basis via Google form. A personal information form was used to determine the demographic characteristics of the participants. The Distance Education Attitude Scale for Teachers developed by Deniz (2021) and the Physical Education Teachers' Distance Education Competencies Scale developed by Sağın, Yücekaya and Güllü (2021). The attitudes and competencies of physical education and sports teachers towards distance education were examined. The results of the scales were analyzed with spss 22 package program. Since the data showed normal distribution, parametric tests were applied. As a result, significant differences were found in the attitudes of physical education and sports teachers towards distance education in variables such as gender, years of professional experience, place of work and technology competence level. Statistically significant differences were found in the distance education competencies of physical education and sports teachers according to the variables of gender, years of professional experience, task level and technology competency level. Looking at the relationship between attitude and competence, a low-level significant difference was found.