Bilgisayar arayüz tasarımında grafik elemanlar ve internet'in grafiksel etkileşim arayüzü: World Wide Web
Graphic elements in computer interface design and graphical user interface of internet: World Wide Web
- Tez No: 81982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞURCAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Yaşantımıza her yönüyle girmiş olan bilgisayarlarla diğer nesnelerle olduğu gibi etkileşim içerisine gireriz. Bu etkileşim süreçleri, tasarım kuralları çerçevesinde düzenlenmiş grafiksel elemanların oluşturduğu yazılım arayüzleri sayesinde rahat, sorunsuz ve verimli olmaktadır. Bilgi çağının gereksinimleri çerçevesinde bilgisayarlar küresel bir kullanım şeklini cazip kılmaktadırlar. Küresel bilgi ağı Internet ve grafiksel etkileşim arayüzü World Wide Web sayesinde bilgiye ulaşım, bilginin kullanımı ve iletimi çok daha kolay ve rahat bir hal almıştır. Zaman içerisinde hızla gelişimini sürdüren World Wide Web arayüzleri, artık çoklu ortam (multimedia) uygulamaları veya bilgisayar oyunları kadar etkileşimli (interaktif) hale gelmişlerdir. İletişim ve etkileşimin söz konusu olduğu arayüz tasarımlarında grafik tasarımın önemi yadsınamaz ölçülerdedir. Grafik tasarım öğelerinin bilgilerin görsellikle sunulduğu web arayüzlerinin tasarımlarında kullanılmış kriterler doğrultusunda gerektiği gibi değerlendirilmesi kullanıcı-arayüz eutüeşimlerinin verimliliğini arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We interact with computers that dominate our daily lives just like other objects surrounding us. By the help of software interfaces which are formed by graphically designed visual elements, the interaction process occurs efficiently, problem free and in comfort. Within the requirements of the information age, global usage of computers is being more appealing than ever. Internet-the global information network and its graphical user interface World Wide Web makes the process for searching, using and communicating information easy and fun. In the course of time the fast developing World Wide Web interfaces become as interactive as multimedia applications or computer games. As interaction and communication is under consideration, the importance of graphic design in interface design could not be denied. In the construction of the web interfaces where the information is presented visually, following the design guidelines for integration of the graphic elements will define the efficiency of the interaction between the user and the user interface.