Aşçıların iş becerikliliği ile yaratıcılık süreçleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between job crafting and creativity processes of cooks
  1. Tez No: 819817
  2. Yazar: ŞAFAK YÜKSEL VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tez çalışması kapsamında; mutfak çalışanlarında iş becerikliliğinin yaratıcılık süreçlerine etkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla; rekabet seviyesinin ve müşteri taleplerinin fazla olduğu ve mutfak çalışanlarının bu beklentilere cevap vermek için iş beceriklilikleri ve yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri bir bölge olan İstanbul bölgesinde hizmet veren 5 yıldızlı otel işletmeleri araştırma alanı olarak belirlenmiştir. Nicel araştırma yaklaşımının benimsendiği araştırmada veri toplama tekniği olarak anket tekniği kullanılmıştır. Örneklem seçiminde kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Soru formları, araştırmacı tarafından yüz yüze ve çevrim içi olmak üzere iki şekilde uygulanmıştır. Yüz yüze ve çevrim içi soru formları, 6 Ocak ile 29 Ağustos 2022 tarihleri arasında uygulanarak 388 adet yanıt alınmıştır. Verilerin analizinde güvenilirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi, T-testi, ANOVA analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, mutfak çalışanlarında iş becerikliliğinin yaratıcılık süreçlerini anlamlı ve pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Ayrıca mutfak çalışanlarının; cinsiyet, yaş, pozisyon ve hizmet süreleri ile hem iş beceriklilikleri hem de yaratıcılık süreçleri arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Araştırma; ilgili literatüre çeşitli yönlerden katkı sağlayarak, uygulamacılar ve gelecek araştırmalar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis; It is aimed to examine the impact of job crafting on creativity processes in culinary employees. For this purpose; The 5-star hotel enterprises serving in the Istanbul region, which is a region where the competition level and customer demands are high and where culinary employees can demonstrate their job crafting and creativity in order to respond to these expectations, are determined as a research area. In the study, which was adopted by the quantitative research approach, a questionnaire technique was used as data collection technique. Convenience sampling method was used in the sample selection. The questionnaires were applied by the researcher in two ways, face-to-face and online. Face-to-face and online questionnaires were applied between January 6 and 29 August 2022 and 388 answers were obtained. In the analysis of the data, reliability analysis, descriptive statistics, factor analysis, T-test, ANOVA analysis, correlation analysis and regression analysis were used. As a result of the analysis of the data obtained, it was found that job crafting in culinary employees has a significant affecting creativity processes and positively affecting the creativity processes. In addition, culinary employees; It has been found that there are significant relationships between gender, age, position and service periods and both job crafting and creativity processes. Research; It contributes to the relevant literature from various aspects and offers suggestions for practitioners and future research.